Kire dől rá a magasabb áfa?
Néhány napja levelet kaptak az élelmiszergyártó cégek több kereskedelmi lánctól. Ebben arra kérik őket, hogy a júliusi 5 százalékos áfaemelést 4-6 százalékos árengedménnyel vállalják át. Boródi Attila, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke szerint az üzenet egyértelmű, a kereskedelem a folyamatosan csökkenő kereslet mellett nem tudja a dráguló élelmiszert értékesíteni, ezért fizessen az élelmiszer előállítója.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség titkára szerint az Éfosz véleménye is bizonyítja: ahogy a kereskedőknek, úgy a feldolgozóknak sincs arra tartalékuk, hogy a forgalom visszaesése nélkül - ami jövedelemvesztéssel is jár - átvállalják az áfaemelés többletterhét.
- A Coop-hálózat törekszik az elkerülhetetlen áremeléssel járó változás elhúzására, azoknál a termékeknél, amelyekből jelentősebb árukészleteik vannak, fokozatosan terhelik át a vásárlóra az áfa emeléséből adódó többletet - mondta Murányi László, a Coop Hungary Zrt. vezérigazgatója. Ugyanakkor felvették a kapcsolatot a beszállítókkal, s főleg a kereskedelmi márkás termékeket gyártókkal próbálnak megállapodni a megemelt adó egy részének átvételéről.
A mintegy háromezer településen jelen levő Coop-hálózat egyébként ma tartja az adóváltozás informatikai főpróbáját. Félezer integrált üzletükben ellenőrzik, hogy jól működnek-e az új áfaszintekhez tartozó beállításaik.
Az áfa ötszázalékos emelése miatt sok feldolgozó kénytelen a szürke- vagy a feketegazdaságot választani - jelentette ki Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke keddi közgyűlésükön. Vámos György is úgy véli, a fogyasztó a júliusi áremelés ellen úgy védekezhet, hogy külföldön vagy a feketepiacon próbál élelmiszert vásárolni. A pluszköltséget senki sem tudja felvállalni, ellenben a vevőkre sem szívesen terhelik.
Törvény lesz az etikai kódexből
Ötpárti egyetértéssel várhatóan még ez év őszén a parlament elé kerül az a kereskedelmi etikai törvényjavaslat, amely felváltja az élelmiszeretikai kódex eddigi, önkéntességen alapuló szabályozását - mondta Herbály Imre szocialista országgyűlési képviselő, a mezőgazdasági bizottság alelnöke. A parlamenti pártok szakértői azért döntöttek úgy, hogy törvényben szabályozzák a kereskedelmi etika alapvető normáit, mert a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás alá vonta az élelmiszeretikai kódexet. Ezért azt kereskedők nem vezetik be július elsejével.
Nem kizárt, hogy mégis egyezségre jutnak a kódexet aláírók termelők, beszállítók és kereskedők képviselői. Tegnap ugyanis a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumban újra tárgyalóasztalhoz ültek és megállapodtak abban, hogy egységes választ adnak azokra a versenyjogot érintő kérdésekre, amelyekre a GVH június 18-ig választ vár.