Röviden
Emelkedett a problémás hitelek száma
Jelentősen emelkedett a hitelüket késedelmesen törlesztők száma a vállalati és a lakossági szektorban egyaránt az egy évvel korábbihoz képest - derül ki a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) üzemeltető BISZ Zrt. hírleveléből. Március végén 24 ezer cégnek volt késedelmes hitele, míg egy évvel korábban 18 ezernek. A teljes vállalati késedelmes állomány aránya elérte a 4 százalékot, míg egy éve még 2,5 százalék alatt volt. A problémás forintalapú hitelek részaránya az egy évvel ezelőtti több mint 60 százalékról fokozatosan 50 százalék körülire csökkent. (MTI)
Az első negyedévben zuhantak a magyarországi beruházások
Az idei első negyedévben a beruházások volumene 7,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva. A beruházások az előző negyedévhez képest 1,1 százalékkal csökkentek. A gép- és berendezésberuházások 9,9, az építési beruházások 5,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. (Munkatársunktól)
Az amerikai gazdaság 5,7 százalékkal zsugorodott
A pénteken kiadott első becslés szerint az amerikai gazdaság éves szinten 5,7 százalékkal zsugorodott 2009 első negyedében. Ezzel már sorrendben a harmadik negyedéve zsugorodik az amerikai GDP, amire 1974-1975 óta nem volt példa. (MTI)
Malév: tízmilliárd fölött van az üzemi veszteség
Személyi kérdésekről döntött, tőkeemelésről nem határozott a Malév tegnapi közgyűlése. A cég tájékoztatása szerint lemondott igazgatósági tagságáról Lambert Zoltán, valamint felügyelőbizottsági tagságáról Sarkadi Nagy Barna. A tulajdonos AirBridge Zrt. javaslatára Leonov Péter korábbi vezérigazgatót választották az igazgatóságba, ám a jelenlegi vezető, Martin Gauss nem lett a testület tagja. A felügyelőbizottságba Osztrovszky Krisztina, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. menedzsere került. Az ülésen elhangzott: az üzemi tevékenység vesztesége előreláthatólag 10,7 milliárd forint, amely 4 milliárd forinttal kedvezőbb a 2007. évi üzemi eredménynél. (Munkatársunktól)
Japán befektetők az USA leminősítésétől tartanak
Valós lehetőségnek tartja az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolásának közeljövőbeli leminősítését az amerikai államadósság legnagyobb külső finanszírozói közé tartozó japán befektetők csaknem harmada, áll az egyik vezető londoni befektetési bank frissen közzétett felmérésében. (MTI)
Lengyelországban már csak egy hajógyár maradt
Hivatalosan leállították a munkát, és egyúttal felmondtak az alkalmazottaknak Lengyelországban a néhány hete privatizált gdynai és a szczecini hajógyárban. Így már csak egy - a gdanski - maradt a három nagy lengyel hajógyár közül. A lengyel hajógyártás évek óta súlyos válsággal küzd. A gyárakat már jó ideje csak állami támogatással sikerült életben tartani. Ezt az Európai Bizottság jogtalan, versenytorzító gyakorlatnak minősítette, és elrendelte az üzemek eladását. Ellenkező esetben a hajógyáraknak vissza kellett volna fizetniük minden korábbi állami támogatást, ami az azonnali csődöt jelentette volna. (MTI)