Nem tudta elkerülni a Herz a felszámolást

Nem tudta rendezni sorsát a Herz Szalámigyár, így az egyik legrégebbi hazai élelmiszer-ipari vállalat felszámolása jogerőre emelkedett.

Jogerőre emelkedett a Herz Szalámigyár ellen indított felszámolási kérelem - tájékoztatták lapunkat az illetékesek. Jámbor János, az élelmiszer-ipari vállalatot birtokló Formont Kft. és Aventa 96 Kft. tulajdonosa kijelentette: mind a hitelező bankkal, mind a beszállítókkal egyezségre törekednek, annak érdekében, hogy a Herz szalámit újból gyárthassák. A társaság közleménye úgy fogalmaz: sajnálatosan a Herzet finanszírozó bankkal a tárgyalások egészen a felszámolásig juttatták az üzemet, de talán most, az utolsó utáni pillanatban a hitelezők és a beszállítók is belátják, hogy nemcsak a tulajdonos, de ők is sokat veszíthetnek, ha nem születik egyezség a felszámolás során.

A Herz a 2004-ben örökölt 4,75 milliárd forintos hitelállományát mára 3,15 milliárd forintra csökkentette, és közben mintegy 3,5 millió eurónyi kamatot fizetett. A tulajdonos maga is mintegy 800 millió forinttal járult hozzá a cég működéséhez és - ahogy a legutóbbi időkig a bankkal folytatott tárgyalások során is folyamatosan jelezte - továbbra is szándékában áll százmilliós nagyságrendben hozzájárulni a működéséhez. Tavaly egyébként 7,1 milliárd, 2007-ben 8,8 milliárd árbevételt produkált a cég, akkor az üzemi eredmény meghaladta a 107 millió forintot.

Az egyik legrégebbi hazai élelmiszer-ipari társaság súlyos helyzete április végén került nyilvánosságra. A megelőző négy hónapban már számottevően csökkent a termelés a vállalat finanszírozási gondjai miatt. A cég jelentős hitelállományt görgetett maga előtt, amelynek átalakítására szükség lett volna, ám egyetlen hitelezőjével, a CIB Bankkal erről nem tudott megállapodni, és a működéshez szükséges többletforgóeszközkölcsönt sem tudta megszerezni - mondta akkor a Nagy Endre vezérigazgató.

A helyzet különös pikantériáját az adta, hogy az ezt megelőző napokban az Európai Unió illetékes bizottsága a védett földrajzi termékek közé sorolta a "Budapesti téliszalámit", amelyet Herz téliszalámi néven a cég gyárt és forgalmaz. Ennek köszönhetően pedig a külföldi megkeresések száma megélénkült, s ez a nagyobb kereslet egyébként mind a mai napig kitart. Nagy Endre egyébként lapunkat akkor úgy tájékoztatta, hogy a vállalat mai, nehéz helyzetét okozó hitelállományt a Herz öt éve akkor örökölte, amikor tulajdonosváltást követően levált a Pickről.

A felszámolást elkerülendő a cég állami segítségért is folyamodott. A nehéz helyzetbe jutott élelmiszer-ipari cégek számára elkülönített 30 milliárd forintos állami hitelkeretből - az agrártárca tájékoztatása szerint legkorábban - május végétől lehet forráshoz jutni, ezt azonban a Herz már nem élhette meg.

Idén május közepéig 73 állattenyésztéssel, húsfeldolgozással vagy húskereskedelemmel foglakozó céggel szemben indult felszámolási eljárás, így az ágazat az örök vesztes építőipar mellett a válság másik nagy vesztese. Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint a Herz felszámolásáig a legnagyobb elbukó cég a csaknem 5 milliárdos forgalmú gerjeni Pegano-Pig sertéstenyésztő társaság volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.