A be nem váltott utalványok a kibocsátók profitját hizlalják
A teljes hazai utalványforgalom ezrelékeiben mérhető az a mennyiség, amelyet valamilyen okokból nem váltanak be a dolgozók - állítja a három hazai forgalmazó céget tömörítő Étkezési Utalvány Forgalmazó Egyesülés (EUFE). Bessenyey Bálint, az EUFE igazgatója és egyben a Sodexo ügyvezető igazgatója mondja: az elkallódott utalványok aránya az európai iparági átlagban jellemzően 0,25 ezrelék, és Magyarországon sem éri el a 0,3 százalékot. A be nem váltott jegyek összértéke nálunk valamivel kevesebb mint 400 millió forint - tette hozzá. A pénz jelentős része három cégnél, a Sodexo Pass, a Cheque Déjeuner és az Accor Servicesnél marad. A Koping-Tárki nemrégiben elkészített felmérése szerint ők fedik le a 2008-ban 231 milliárd forintos piac közel kétharmadát.
Bár a fel nem használt utalványokról szóló fenti adatok a cégek közlésén alapulnak, az EUFE szerint ezt hiteles, könyvvizsgálói jelentésekkel tudják alátámasztani. Ez utóbbi kitétel vélhetőleg azért is került be az EUFE nyilatkozatába, mivel az utóbbi időben több híresztelés is megjelent azzal kapcsolatban, hogy az elkallódott utalványok aránya jóval magasabb lehet - így lapunkhoz is eljutott ilyen vélekedés.
Tény, hogy a fel nem használt utalványok pontos arányát csak maguk a kibocsátó cégek ismerik, mivel nálunk az utalványok forgalmát a pénzügyi tárca, az Állami Számvevőszék és az APEH sem ellenőrzi. Bessenyey Bálint szerint Franciaországban negyedéves rendszerességgel ellenőrzi az ottani pénzügyi tárca az utalványos cégek működését, az ágazat cégei pedig Magyarországon is készséggel állnak elébe az ilyen irányú megkeresésnek.
A be nem váltott utalványokkal kapcsolatos találgatások hátteréül szolgálhat, hogy a kormány pénteken a parlamentnek benyújtott adójavaslatai szerint a természetbeni juttatásokra - köztük a hidegétel-utalványokra - a munkáltatónak 95,6, míg a melegétel-utalványokra kedvezményes, ám így is 32 százalékos adókulcsot vetne ki, amiből a kormány 90 milliárd forint adóbevételre számít. Az EUFE ellenben úgy látja: az új adónemek miatt a munkáltatók jelentős arányban megszüntetnék az étkezési utalványok juttatását a munkavállalóknak, az erre szánt összegek nem feltétlenül folynának be a közkasszába.
Az EUFE szerint célszerűbb lenne, ha a melegétel-utalványok esetében a 32 százalékos helyett 10 százalékos adókulcsot vezetnének be. Eddigi piaci ismereteik alapján ugyanis úgy vélik: a 10 százalékos adókulcs a munkáltatók közel 50 százalékát arra ösztönözné, hogy a 95,6 százalékos adóval terhelt utalványfajták teljes megvonása helyett áttérjenek a kedvezményesen adózó cafeteriaelemek juttatására, és ezzel a kormányzatnak továbbra is befolyna a remélt 90 milliárd, a forgalomba kerülő vásárlóerő pedig nem csökkenne, hanem akár megduplázódhatna - állítja az Étkezési Utalvány Forgalmazó Egyesülés.