Építkezés után koldulás

Az Országház előtt nem koldulhatott fanglijával, csak a Vértanúk terén demonstrálhatott Szűcs László. Az alvállalkozók szokásos magyar tantörténete is az övé: abba ment tönkre, hogy nem fizette ki a munkáját a fővállalkozója. A baranyai Szaporcáról kerékpárját tolva érkezett a fővárosba. Itt sem jutott azonban közelebb a gondja megoldásához.

Szűcs László huszonkét éve dolgozik az építőiparban, előbb egyéni vállalkozóként, majd két céget is alapított. Most úgy tűnik, hogy a második cége rámegy arra, hogy egy fővállalkozója nem fizet ki neki mintegy 21 millió forintot egy elvégzett munka után. Az adóhatóság már készül behajtani azokat az adókat, amelyek a még ki nem fizetett számlák után esedékesek. Eddig a családi segítségekkel, hitelekkel át tudott lendülni a nehéz időszakokon, azonban mára a ki nem fizetett munkái után járó tartozásai miatt teljesen ellehetetlenült az élete.

A férfi cége 2007-ben részt vett egy 29 települést érintő, 1,1 milliárd forintba kerülő ökoturisztikai beruházásban, a Dráva projektben. A szaporcai férfi Siklóson és környékén - alvállalkozóként - három turistapihenő építésénél kapott munkát. A vállalt feladatokat állítása szerint határidőre és a kívánt minőségben teljesítette. Az elvégzett munkákért Szűcs összesen 43 millió 800 ezer forintot követelt a fővállalkozótól, a szegedi Fehér és Társa Kft.-től, ám a cég csak 22 milliót utalt át Szűcsék számlájára, noha a kft.-t a beruházó, a siklósi önkormányzat maradéktalanul kifizette. Azóta Szűcs mindent megpróbált, hogy jobb belátásra bírja a fővállalkozót: volt, hogy belefogott a megépített turistapihenők egyikének bontásába, később jelképesen elfoglalta a fővállalkozó szegedi telephelyét. Mivel e demonstrációk nem hoztak eredményt, Szűcs a bíróságon polgári pert indított követelése érvényesítéséért, emellett feljelentette nem fizető üzleti partnerét csalásért.

A két vállalkozót egyezségre próbálta rávenni a Dráva projekt vezetője, Nórántné Hajós Klára, de ő sem járt sikerrel. - Nem látok bele, hogy melyik cégnek van igaza az ügyben - mondta Nórántné -, csak azt látom, hogy a köztük létrejött szerződés inkább sajtpapírra hasonlít, mint komoly kontraktusra. - Ezt nem cáfolja Szűcs László sem. Elmondása szerint 33 millió 800 ezer forintnyi munkáról kötött írásos szerződést, további tízmillió forint értékű pluszmunkáról viszont szóban egyezett meg a fővállalkozóval. Szűcs úgy véli, a Fehér és Társa Kft. azért nem fizet, mert a valós költségeknél tízmilliókkal olcsóbban vállalta el a pihenők megépítését.

A fővállalkozó kft. vezetője, Fehér Tibor nem akart nyilatkozni arról, miért vitatja Szűcs követelését. - Döntsön a bíróság! - jelentette ki Fehér. - Amennyit megítélnek, annyit azonnal kifizetünk. - Szűcs László viszont már nem tud várni a jogerős végzésre. A bankja felmondta 7 millió forintos vállalkozói hitelét, az APEH ötmilliót követel tőle, és cége tönkremenetele miatt nem tudja fizetni 3 milliós magánhitelét. A négy gyermekről gondoskodó férfi attól tart, hogy otthonukat elárverezik. Ezért döntött úgy, hogy a Parlament előtt koldulásba fog.

Egy hét alatt - naponta 30 kilométert megtéve - érte el Budapestet. Mivel talpa felhólyagosodott, néha biciklinyeregbe kényszerült. Az éjszakákat rokonoknál és olyan vállalkozók otthonában töltötte, akik maguk is vesztesei az építőipari körbetartozásoknak. - Eddig munkából próbáltam megélni, de abból nem lehet. Akkor jöjjön a koldulás! - mondja.

A fővárosba érkező vállalkozó eredetileg egy félpályás útlezárásra és a Parlament előtti demonstrációra kért engedélyt a rendőrségtől, azonban a Budapesti Rendőr-főkapitányság megtiltotta ezt a demonstrációt, és a budai Campona bevásárlóközpont előtti indulásához jelentős rendőri erőkkel vonult fel. Az Országházhoz kora délután megérkező Szűcs László a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének tizenöt-húsz tagjával végül a közeli Vértanúk terén demonstrált, itt később sem tűntek fel a rendőrök. Szűcs László vakolókanalát maga mellé lerakva jelképesen "koldult".

Az állam sz...k ránk - volt olvasható kerékpárjára szerelt transzparensén. Másutt az állt: Csődbe kerültem, mert dolgoztam! A férfi emellett hirdette 9-10 milliót érő pécsi telkét és azt a siklósi ikerházat, amit ő épített. Ha talál vevőt, akkor a befolyt pénzből rendezi tartozását, és felhagy a kéregetéssel. Aztán várja a bíróság ítéletét.

A vidéki vállalkozó eleinte úgy nyilatkozott, hogy addig marad a fővárosban, amíg meg nem oldódik az ügye - legyen az egy nap, egy hét vagy fél év. Késő délutánra azonban a család meggyőzte arról, hogy ne kínozza magát tovább, és menjen haza. Szűcs László elmondta: a téren kapott adományokból haza tud utazni családjával. Arról nem beszélt, hogyan tovább.

Szűcs László hiába tolta fel a kerékpárját Budapestre
Szűcs László hiába tolta fel a kerékpárját Budapestre
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.