Röviden
Az áfa- és jövedékiadó-emelés miatt növeli a Mol a benzinárat
A Mol Nyrt.-nek a júliusi áfa- és jövedékiadó-emelést maradéktalanul érvényesítenie kell az áraiban, ugyanúgy, mint korábban az áfacsökkentést, mert ha nem így tenne, akkor korlátozná a versenyt - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Hozzátette, ezek a Mol által nem befolyásolható tényezők. Az elnök-vezérigazgató azzal kapcsolatban, hogy júliusban a benzinár ismét elérheti-e a 300 forintot, annyit mondott: egyelőre megjósolhatatlan, hogyan alakul az üzemanyagok kiskereskedelmi forgalma a magyar piacon, bár a Mol várakozásai szerint olyan mértékben biztosan nem csökken, mint a becsült bruttó hazai termék
az idén. (MTI)
Az orosz Szberbankkal az Opel közelébe kerülhet
A kanadai-osztrák Magna International
a legnagyobb orosz hitelezővel, az állami Szberbankkal fog össze az Opel többségi részének megszerzéséért. Az ajánlat ismertetett részletei szerint együtt 700 millió eurót fektetnének az Opelbe. Az ügylet létrejötte esetén a Magna az Opel 20 százalékát, a Szberbank 35 százalékát kapná, míg az anyavállalat, a General Motors 35 százalékot tarthatna meg, és az Opel alkalmazottaié lenne a maradék 10 százalék. Hétvégi híradások szerint ugyanakkor a FIAT javított ajánlatán, bár ebből kevés szivárgott ki: e szerint a kockázatmegosztás és a tőkehozzájárulás kérdésében mozdult el jelentősebben az olasz autógyártó álláspontja. (MTI)
Csehország kész növelni államkötvény-kibocsátását
Ha az államháztartási hiány felülmúlja a tervezettet, Csehország növeli államkötvény-kibocsátását - jelentette ki Eduard Janota pénzügyminiszter. Így elképzelhető, hogy Prága 280 milliárd korona (14,7 milliárd dollár) értékben dob majd piacra állampapírokat az eredetileg tervezett 210 milliárd helyett. A miniszter szerint a jövő évi államháztartási hiány elérheti a 170 milliárd koronát az adóbevételek csökkenése és a gazdaság lassulása miatt. Ez a hazai össztermék 5 százalékának felelne meg. (MTI)
Az év végén 80 százalék körüli adósságráta várható
Idén év végén - 295 forintos euróárfolyammal számolva - 80 százalék körül alakulhat az adósságráta - derül ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb összeállításából. Az első negyedéves előzetes pénzügyi számlák alapján a maastrichti módszertan szerinti államadósság 21 789 milliárd forintot tett ki (a GDP 82,7 százalékát), az összeg tavaly év végéhez képest 2470 milliárd forinttal emelkedett. Az idei év első három hónapjában az államháztartás finanszírozási igénye 286 milliárd forint volt. A finanszírozási igényt meghaladó adósságnövekmény hátterében az árfolyam jelentős leértékelődéséből adódó átértékelődési hatás és az állam betétállományának jelentős emelkedése áll. (MTI)