Új védmű a stratégiai cégeknek
Az MNV kisebbségi portfóliójába jelenleg tartozó 102 cég közül a vagyonkezelő honlapja szerint a Nord-Ost Fejlesztő és Szolgáltató Kft.-ben van a legnagyobb, 48,33 százalékos részesedése az államnak, ám a hatályos cégkivonat szerint erről már csak múlt időben lehet beszélni. A "második" legnagyobb tulajdonrész (41 százalék) a KÖTIVIÉP'B Közép-Tisza-vidéki Vízépítő és Telekommunikációs Kft.-ben van, és ezt már megerősíti a társaság cégkivonata is. A tőzsdei cégek közül az OTP-ben egy minimális, 0,30 százalékos pakett birtokosa, míg a Richterben 25,12 százalékos csomaggal rendelkezik az állam.
Megfigyelők szerint ennek jelentősége lehet abban, hogy a törvényjavaslat végül megszületett. A szocialista frakcióból már került be a parlamenthez a közelmúltban olyan törvénymódosító javaslat, amely a Richter (öt éve kibocsátott) kötvényeinek részvényre váltását - s ezzel új tulajdonosok megjelenését - gátolná meg, nemzeti stratégiai érdekre hivatkozva. A mostani javaslat pedig megszüntetné az MNV Zrt. törvényi kötelezettségét a kisebbségi részesedések értékesítésére, vagyis a módosítás elfogadása esetén a vagyonkezelőnek nem lenne muszáj megszabadulnia a kisebbségi - közte a Richter - pakettől. Ettől persze még értékesíthetné, ha a gazdaságossági számítások ezt alátámasztják.
A parlamenti felhatalmazás birtokában ráadásul aktív szerepet is betölthetne az MNV, növelhetné például az állami részesedést azokban a cégekben - OTP, Mol -, melyek környékén közvetlenül vagy közvetve, de több, befolyásos szerepre törő külföldi befektető jelent meg az utóbbi időben. A lex Mol egy volt az ilyen, tulajdonszerzést megakadályozni hivatott törvények közül, a jelek szerint azonban újabb védfalat kívánnak húzni a stratégiai szempontból kulcsfontosságúnak gondolt cégek köré.
A KÖTIVIÉP'B jegyzett tőkéje 240 millió forint, s az MNV mellett tulajdonostárs még a cégben a PannonAsztfalt Kft. (Dunai György százszázalékos tulajdona a Betonút Szolgáltató Zrt.-ből vált ki), valamint az R+5 Építőipari Kft. A szolnoki székhelyű társaság fő tevékenységeként az épület, híd, alagút, közmű, vezeték építését jelölte meg.