Fény a cső végén

Az észak-iraki kurd vidékről származó földgáz lehetővé teszi, hogy a Nabucco vezeték 2014-től valóban szállíthasson gázt Európába - mondták a török állami Botas vezetéküzemeltetőnél vasárnap. - Az iraki térségben nagy tartalék van, és az ott termelt gáz döntő fontosságú a Nabucco-terv megvalósítása számára. A legrosszabb esetben is lehetővé teszi annyi gáz beszerzését, amennyi minimálisan szükséges a Nabucco 2014-es indításához - mondta a Botas egy nevének elhallgatását kérő illetékese a Reutersnek.

Oroszországot nem aggasztja a kurdisztáni gázüzlet. - Ebben nincs semmi tragikus - mondta Alekszandr Szaltanov orosz külügyminiszter-helyettes, az orosz államfő rendkívüli közel-keleti képviselője.

Az EU által felkarolt Nabucco gázvezeték az OMV, a Mol, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz, a török Botas és a német RWE energiavállalatok fővállalkozásában épülne a mostani elképzelések szerint majdnem 8 milliárd euróért 2011-től, az első szállításokat 2014-re tervezik évi 8-10 milliárd köbméteres kapacitással, ezt később évi 31 milliárd köbméterre bővítenék. A Nabucco-konzorciumban a Mol részesedése 16,67 százalék, és annyi az OMV-é is. A 3300 kilométeres vezeték a tervek szerint közép-ázsiai és esetleg közel-keleti földgázt juttatna Törökországba, Bulgáriába, Romániába, Magyarországra és Ausztriába, illetve az osztrák elosztón keresztül Nyugat-Európába, ily módon csökkentve az oroszországi import arányát az európai gázfelhasználásban. Jelenleg Oroszország adja Európa gázfelhasználásának átlagosan mintegy negyedét, de a kelet-európai országokban ez az arány jóval nagyobb.

Oroszország már lépéseket tett arra, hogy jó előre felvásárolja a közép-ázsiai volt szovjetköztársaságok földgázát. Ezt ellensúlyozhatja, ha a Nabucco számára más forrásokból is lehet földgázt találni. Erre eddig jobbára csak az iráni földgáz kínálkozott, azt azonban, szintén politikai okból, az EU-ban sokan kockázatosnak tartják. Az iraki földgáz bizonyára nem okoz főfájást az amerikai kormánynak sem.

A Nabucco-konkurens Déli áramlat földgázvezeték építéséről az orosz Gazprom pénteken írt alá új megállapodásokat Bulgária, Görögország és Szerbia állami vállalataival és az olasz társfővállalkozó Eni energiacéggel. Az Enivel aláírt megállapodás arról szól, hogy az orosz földgáz Ukrajnát elkerülő európai exportjának céljára építendő Déli áramlat tengeri szakaszának kapacitása nem 31 milliárd, hanem 63 milliárd köbméter lesz évente. A tervek szerint a 10 milliárd eurós költségű Déli áramlat üzembe helyezése 2015. decemberben várható.

Az iraki kormány vasárnap törvényjavaslatot hagyott jóvá arra, hogy a külföldi olajtársaságok legalább 35 százalékos társasági nyereségadót fizessenek. A tervezet parlamenti szavazásra vár - közölte az iraki kormány szóvivője. Vigasztalásul annyit mondott, hogy az iraki kormány a kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi megállapodásai keretében igyekszik majd elérni, hogy a vállalatokat ne adóztassák ugyanazért otthonukban is. - Úgyis kell adót fizetniük, hát akkor miért ne nekünk fizessenek? Miért fizessenek más országoknak? - idézte Ali Al-Dabbag kormányszóvivőt a Reuters.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.