Válság ellen gyorsít az EBRD
Pénteken a takarékosság jegyében a bank londoni City-beli székházában kezdődött meg az 1991-ben alapított Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank éves közgyűlése. A kifejezetten kelet-közép-európai befektetésekre létrehozott pénzintézet tanácskozásán a 61 tagország közül 51 küldte el kormányzóját vagy annak helyettesét, és a résztvevők listáján 25 miniszter neve szerepel.
A kormányzók előtt tartott megnyitóbeszédében Thomas Mirow elnök azt mondta: 2008 utolsó negyedében a világméretű hitelválságnak addig ellenállt célországok jelentős része áldozatul esett a piaci zűrzavarnak, és most súlyos recesszióval küszködik. Mirow azt reméli, hogy az idei mélypont után jövőre elindulhat a lassú fellendülés. A bank legfrissebb előrejelzése szerint 2009-ben a 30 célországban átlagosan 5,2 százalékkal lesz alacsonyabb a GDP, mint 2008-ban volt. A bankelnök szerint a húszéves átalakulás vívmánya, hogy minden gazdasági és társadalmi feszültség ellenére nem dőltek be bankok, nem omlottak össze ellenőrizhetetlenül a nemzeti valuták, nem vontak vissza reformokat, nem forog veszélyben a demokrácia.
Az EBRD történelme során első ízben volt veszteséges. A 602 millió eurós deficit nagyrészt a tulajdonában lévő tőkerészesedések átértékelődésével magyarázható, ám számítani kell arra is, hogy egyes partnerek nem lesznek képesek viszszafizetni felvett kölcsöneiket. Miközben a kereskedelmi banki finanszírozás akadozik, az EBRD első negyedévi teljesítménye 60 százalékkal volt magasabb, mint az előző év megfelelő időszakában. A közgyűlés napjáig kétmilliárd euró értékben írtak alá befektetési kötelezettségvállalásokat.
Az EBRD kötelességének tekinti, hogy működési területén a külső tőkétől való függés csökkentése érdekében erősítse a helyi pénzügyi rendszereket. A bank a válságmenedzselésen kívül arra is gondol, hogyan lehet az átalakuló gazdaságokat felkészíteni újabb krízisek elkerülésére. Ezt a célt szolgálják többek között az energiahatékonyságba és a megújuló energiába való befektetések.
Ma a bank elnökének a kormányzók zártkörű tanácskozását ismertető tájékoztatóján derül majd ki, hogyan fogadták a részvényesek a tőkeemelés lehetőségét. Mirow "erősnek" minősítette az EBRD alaptőkéjét, hozzátéve: tartósan növekvő aktivitás esetén felmerül a tőkemegfelelési képesség kérdése. Erről a bank 2011-2015 közötti középtávú stratégiájának kialakításáról rövidesen kezdődő igazgatósági konzultációk keretében kell beszélni. Döntést az egy év múlva kezdődő zágrábi éves közgyűlés hozhat.