Még nem jött el a növekedés ideje

Az európai gazdaságok első negyedévi teljesítménye nem ad okot derűlátásra, de Brüszszelben szakemberek arról tanácskoztak, milyen reformokra kínál alkalmat a válság.

A növekedés ideje még nem jött el - ezzel az üzenettel előzte meg Joaquín Almunia pénzügyi biztos az első negyedévi növekedési adatok publikálását a brüsszeli gazdasági fórumon. Az Eurostat első becslése szerint az eurózóna és az EU huszonhét gazdasága átlagosan 4,6, illetve 4,4 százalékkal, azaz ijesztő mértékben zuhant a múlt év első három hónapjához képest. Ám ez nem mond ellent az Európai Bizottság tavaszi előrejelzésének, amely az egész évre négyszázalékos hanyatlást vetített előre.

Almunia is azok közé tartozik azonban, akik igyekeznek felnagyítani a kedvező folyamatokat, például a részvény- és államkötvény-árfolyamok helyrerázódását. S miközben számos elemző súlyos kételyeinek ad hangot e kincstári derűlátást illetően a brüsszeli gazdasági fórumon - már a GDP-számok tegnap késő délelőtti nyilvánosságra hozatala után - Jose Vinals, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tőkepiaci részlegének igazgatója azt mondta: a zöld hajtások még nagyon zsengék, elhalhatnak egy kisebb hideg fuvallattól is. A szakértő sürgette a szabályozási és felügyeleti reformok folytatását, miközben aggodalmát is kifejezte, hogy a válság elültével az átalakítási munka is leállhat.

Jacques de Larosiere volt francia jegybankelnök, az uniós pénzügyi felügyeleti rendszer reformjával megbízott szakember az uniós tagországoktól nagyobb együttműködési készséget sürgetett. Akárcsak az olasz Mario Monti volt versenyügyi biztos, aki leszögezte: adóharmonizáció nélkül nem tartható fenn az egységes belső piac. De Larosiere és Monti is olyan megoldást szorgalmaz, amely tovább gyengítené az államok szuverenitását, és növelné az unió nemzetek feletti hatalmát.

A konferenciát záró Sir Tony Atkinson brit akadémikus azt mondta: elkerülhetetlen, hogy a bankokhoz hasonlóan a szociális ellátórendszerek stressztesztjét is elvégezzék. Látni kellene, mit bírnak el ezek az intézmények a válság körülményei között, s hogy milyen terhek hárulnak a következő nemzedékekre.

Almunia már szeretné látni a jót
Almunia már szeretné látni a jót
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.