Csapatba tömörülnek a somlói borászok
A grandiózus fejlesztés ellenére az ünnepségen résztvevő Gráf József agrárminiszter a projekt legfőbb céljaként nem a kapacitásbővítést, hanem a minőségi bortermelés további térhódítását nevezte meg. A tárcavezető kiemelte, mivel a magyarországi 82 ezer hektáros szőlőterület pont akkora, mint egy átlagos francia borvidék, így a hazai borágazatnak nem lehet más fejlődési útja, mint a minőségi borok arányának növelése. Gráf szerint jó úton járunk, a tavaly megtermelt 3,5 millió hektoliter borból már több mint kétmillió hektoliter a minőségi kategóriába tartozott.
A szakminiszter meghatározónak nevezte a somlói fejlesztés turisztikai elemét, azaz a szálláshelyek kialakítását, szerinte ugyanis a bor egy olyan bizalmi termék, amelyet érdemes személyesen is megismertetni a fogyasztóval. Gráf kiemelte, hogy a most évi 60 ezer palackot termelő Kreinbacher-pincészet csak úgy lesz képes néhány éven belül a tervezett 300 ezer palack bor és pezsgő előállítására, ha bevonja a munkába a somlói borvidék kistermelő boros gazdáit.
Baráth Sándor, a Kreinbacher-birtok igazgatója szerint pontosan ez a cél: előreláthatólag 100-120 somlói gazdával kötnek majd szerződést, ami nem csupán az általuk termelt szőlő felvásárlására, hanem a szőlőművelés szakmai felügyeletére, ezáltal a megfelelő minőségű alapanyag biztosítására is kiterjed majd.
Per lehet a magyar-szlovák tokaji vitából
Ha nem lesz közös termékleírás, hazánk valószínűleg nemzetközi szinten, jogi útra tereli a szlovák tokaji ügyét. Márpedig a megállapodásra remény sincs annak ellenére, hogy az Európai Bizottság idén tavasszal ismét közvetített a két fél között. Információink szerint a közeljövőben lesz az utolsó tárgyalás a közös termékleírás elkészítésének kérdésében, ám a résztvevők valószínűleg csak azt mondják majd ki véglegesen, hogy külön bonyolítják le az Európai Unió által előírt szakmai munkát. Ez azt jelenti, hogy a tokaji borvidéken és azon a területen készült borok, amelyet Szlovákiában hasonló adottságúnak tartanak, továbbra is külön termékként jelennek meg az európai piacon. Harcz Zoltán, az agrárminiszter kabinetfőnöke tegnap a Bodrogkeresztúron lebonyolított Tokaj-hegyaljai borversenyen tudósítónknak elmondta: a megállapodást az gátolta, hogy Magyarországnak és Szlovákiának nem sikerült megegyeznie a határon túli borvidéki terület nagyságáról, valamint nem jött létre az azonos szintű és szabályozású ellenőrzési rendszer sem. Amennyiben valóban két termékleírás készül, akkor hazánk megvizsgálja, hogy a szlovákiai termékek menynyire zavarják meg a tokaji borok fogyasztóit. Ha ez a vizsgálat kedvezőtlen eredményt hoz, hazánk várhatóan még idén megfontolja a jogi lépések megtételét - közölte a kabinetfőnök. (Bódisz Attila)