Röviden
Márciusban mérséklődött az ipari visszaesés
Márciusban némileg lassult a hazai ipar visszaesése a korábbi hónapok zuhanásához képest: az előző év azonos időszakához viszonyítva 15,6, míg munkanaphatástól megtisztítva 19,6 százalékkal csökkent a termelés. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint biztatóak az adatok, ám úgy vélték, hogy a bizonytalan exportkilátások és a szűkülő belföldi kereslet miatt fellendülésről még nagyon korai lenne beszélni. Az új megrendelések alakulását nézve valóban nincs ok az örömre: márciusban az új exportrendelések 15,4, míg a belföldi rendelések 14,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 19 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. (Munkatársunktól)
Kártérítési pert indított az OTP ellen a Nitrogénművek
A péti Nitrogénművek 25 milliárd 247 millió forintos kártérítést követel az OTP Banktól, az erről szóló keresetet már be is nyújtotta a Fővárosi Bíróságnak - értesült az MTI. Az OTP jelenlegi ismeretei alapján teljességgel megalapozatlannak tartja a Nitrogénművek kártérítési igényét, amelyről a sajtóból értesült - reagált közleményében a bank. A pert valószínűleg azért indította a Nitrogénművek, mert a társaságot korábban finanszírozó OTP - egy elszámolási vita után - megvonta a cég működéséhez szükséges hitelt. A lépést akkor Bige László, a Nitrogénművek tulajdonosa szándékos károkozásnak minősítette. (Munkatársunktól)
Nem kell Demjánnak az MFB-hitel az orosz lottóhoz
Nem veszi igénybe a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hitelét Demján Sándor az orosz lottóhoz - írja a Napi Gazdaság. Az Orglot nevű lottócég fejlesztésére Demján magyarországi székhelyű, Orglot Zrt. néven futó vállalkozása ötéves futamidőre, 15 százalékos önerő biztosítása mellett 85 millió eurós, azaz mintegy 25,4 milliárd forintos hitelt vett volna fel. Az elképzelések nem változtak (a most működő 16 ezer fogadóiroda számát 60 ezerre akarják bővíteni, ez év végéig pedig tízezer terminál üzembe helyezésével számolnak), a fejlesztéseket azonban más forrásokból finanszírozzák a befektetők. (Munkatársunktól)
Állami segély mentette meg a Berwin Ruhagyárat
Munkahelymegőrzésre 411 millió forint támogatást nyert az Országos Foglalkoztatási Alap pályázatán a vásárosnaményi Berwin Ruhagyár. Ezzel a helyben ötszáz, míg a budapesti központban hetven dolgozót alkalmazó cég megmenekült a bezárástól. Az állam a nehéz gazdasági helyzet következtében megcsappant rendelések miatt kieső munkaidő bér- és járulékköltségeinek kifizetéséhez nyújt segítséget egy évig, továbbá 150 dolgozó képzési programjához. (Tudósítónktól)