Nagyban fáj az ingatlanadó

Vegyes hatása lenne a hazai ingatlanpiacra az ingatlanadónak. Míg a lakások és családi házak esetében nem számítanak különösebb felfordulásra az elemzők, addig az üdülők és a garázsok, illetve a befektetési ingatlanok piacára kemény csapást mérhet a terhek emelkedése.

Amennyiben a lakóingatlanokat a kiszivárgott sávos módon és mértékben adóztatják meg, akkor az ingatlanadónak nem lesz különösebb hatása a lakások és családi házak piacára - mondta lapunknak Murányi Ákos, a Duna House ingatlan-tanácsadó cég vezető elemzője. (Mint arról beszámoltunk, a lakások esetében sávos adózást alkalmazna a kormány: kétmillió forintig nulla kulcs lenne érvényben, a két- és tízmillió közötti értékre 0,25 százalék, a tíztől harmincmillióig terjedő részre 0,35, míg a harmincmillió forint feletti ingatlanértékre 0,5 százalék.) Egy átlagos lakás vagy családi ház esetében az ingatlanadó közel akkora éves kiadást jelent, mint most az építmény- vagy a kommunális adó - már ahol ilyet most fizetnek. Vannak persze, akik az eddiginél többet fizetnének, s közülük nyilván lesznek olyanok is, akik ingatlanukat kisebb, olcsóbb, tehát alacsonyabb adóterhelésű otthonra cserélnék, mivel a magasabb kiadást nem tudják vagy nem akarják vállalni. Murányi úgy véli, a piac egésze szempontjából azonban ez nem hoz majd érdemi változást.

Néhány részpiacra azért lehet hatása az ingatlanadónak. A bérlakások terén például hozhat némi kínálatbővülést az új teher. Az üresen álló ingatlanokból valószínűleg többet próbálnak majd meg bérbeadással hasznosítani, hogy ha már adózni kell a lakás után, akkor az legalább valami bevételt is termeljen - mondta Murányi. A már kiadott ingatlanok esetében egyébként valószínűleg nem tudják továbbhárítani a bérlőkre az új adót a tulajdonosok. Bár az utóbbi időben nőtt a kereslet az albérletek iránt, a kínálat továbbra is jelentős - tette hozzá. A háztartások esetében a garázsok és az üdülők piacára lehet negatív hatással az ingatlanadó. (Ezen ingatlanok után sávok nélkül, egységesen a számított érték egy százaléka lenne az adóteher.) Az üdülők iránt már most sem nagyon van kereslet, s bár több településen most is komoly adókat vetnek ki a nyaralók után, az ingatlanadó jelentette teher miatt teljesen beállna ez a piac. Kicsit más a helyzet a garázsok esetében. Parkolókra, főleg a főváros belső kerületeiben komoly kereslet lenne, ám a - kialakítás költségességével indokolt - magas árak miatt ez ritkán találkozik a kínálattal. Az ingatlanadóval a garázsok ára, fenntartási költsége tovább emelkedne, így még több maradna belőle a fejlesztők nyakán - sorolta a negatívumokat Murányi.

A legnagyobb csapást azonban egyértelműen a befektetési ingatlanok (irodák, kereskedelmi egységek, logisztikai központok, szállodák) piaca szenvedné el. Bár ez a szegmens elsősorban Budapestre koncentrálódik, ahol most is minden kerület kivet építményadót a nem lakás céljára szolgáló ingatlanok után, ám ez a teher messze elmarad attól, melyet az ingatlanadó jelentene. A növekedés egy XIII. kerületi modern irodaház esetében például négy-ötszörös, míg egy belvárosi, mondjuk egy Andrássy úti üzlethelyiségnél pedig tíz-húsz, de akár harmincszoros is lehet - mondta lapunknak Salamon Adorján, az Eston International ingatlan-tanácsadó cég elnök-vezérigazgatója. A tulajdonosok ugyan elméletileg könnyen átháríthatnák a bérlőkre az adóteher emelkedését, hiszen az üzemeltetési díjakba most is beleépítik az építményadót, ám a jelenlegi túlkínálat jellemezte piacon ezt valószínűleg nem tudják megtenni. A pénzügyi és gazdasági válság miatt pedig most egyébként is igen rossz állapotban lévő befektetési piacon ez komoly érvágást jelent. Az ingatlan eladása esetén például az egy- százalékos ingatlanadó azonnal két számjegyű árcsökkenést jelent a tulajdonosnak - tette hozzá Salamon.

Oszkó: Az ingatlantehernél több jön az szja-ból

Az ingatlanadó mellett a kormány megvizsgálná a gépkocsin kívül más vagyontárgyak megadóztatásának lehetőségét is - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Szerinte az ingatlanadó bevezetésének célja a rendszer igazságosabbá tétele, hiszen a lakások mintegy 45 százaléka után ma is fizetnek adót a tulajdonosok. Hozzátette: egy átlagos lakás utáni adó a töredéke lenne annak az összegnek, mint amit az átlagbér szja-terhelésének csökkentése jelentene jövőre. Utóbbi Oszkó Péter szerint 1-1,5 havi jövedelmet is elérhetne.

Minden ingatlanban pénzt látnak
Minden ingatlanban pénzt látnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.