12 millió euró támogatást kell visszafizetnünk
Összesen 214,6 millió eurót kér vissza az uniós agrártámogatásokból az Európai Bizottság ma elfogadott határozata alapján 17 tagállamtól különböző hiányosságok miatt.
Magyarországnak 12 millió eurót (mintegy hárommilliárd forintot) kell visszafizetnie, mivel Brüsszel szerint nem volt megfelelő a műholdas parcellaazonosító rendszere, és a földterületek egyéb ellenőrzésében is hibákat talált az EU.
A bizottság szerint a pénzt azért kell visszadni, mert annak felhasználásában nem tartották be az uniós előírásokat, illetve a kiadások ellenőrzésére szolgáló eljárások nem voltak megfelelőek.
Évek óta húzódó - még a 2004-2005-ös kifizetési évre vonatkozó - problémáról van szó, és a bizottsággal folytatott egyeztetések során a magyar tárgyalóknak az eredetileg tízmilliárd forint nagyságú összeget harmadára sikerült visszaszorítani.
Az Európai Bizottság a 2004-2005-ös agrártámogatás kifizetésének teljes auditját végezte el. A vizsgálat során kifogásolták, hogy a kifizetések alapját jelentő mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer alapját jelentő légi fényképek alapján készült blokktérképek nem mindig életszerűek. Margittai Miklós, a Mezőgazdasági és Vidékfejlsztési Hivatal elnöke a Nol-nak elmondta, hogy az uniós szabályok szerint ötévente kell a légi felvételeket frissíteni. Ez Magyarországon így is történt, de nem egyszerre a teljes mezőgazdasági terület felvétele frissül, hanem évente csak 20 százalékáé. Margittai szerint ezért minden egyes parcelláról ötévente készül új térkép. Vagyis szerinte pusztán értelmezési vitáról van szó. Ettől függetlenül előfordul, hogy néhány gazdálkodó olyan területén, amely után támogatást igényel, már autópálya épült. Ezt egyébként a magyar hatóság saját vizsgálata rendszeresen kiszűri.
A bizottság másik fő megállapítása is hasonlóan értelmezési ügy. A támogatáshoz jutás egyik feltétele a helyes mezőgazdasági és környezeti (HMK) állapotnak való megfelelés. Az uniós rendelet 16 kritériumot jelöl meg, amelyeket minden gazdálkodónak teljesítenie kell. A jogszabály a magyar álláspont szerint azonban nem egyértelmű, ezért úgy értelmezték, hogy a unióhoz csatlakozáskor mind a 16 pontot be kell vezetni, egy másik szabály pedig lehetővé tesz engedményt. Így egyes pontokat előre lehet sorolni, amelyeket kritériumok mentén ellenőrizni kell, ezért a magyarok három kritériumot határoztak meg a 16-ból: az erózió elleni védelmet, a vetésváltást és a gyommentesség biztosítását - állítja Margittai.
Megtudtuk azt is, hogy a szabályok szerint a soron következő elszámoláskor a büntetésként kirótt összeggel csökkentik az agrártámogatást. Arról azonban már döntés született, hogy a gazdálkodóktól nem vonnak le semmit, s nem is csökkentik a nekik járó pénzt és részletfizetést kérnek a bizottságtól.
További 140 ezer euró visszafizetést írt elő a bizottság azért is, mert megítélése szerint "az élőállat-adatbázissal végzett keresztellenőrzések nem voltak kielégítőek". Mindezeket a problémákat korábban már az Európai Számvevőszék is szóvá tette, Magyarországon pedig éles belpolitikai vita folyt a témában.
Az uniós bizottság most megfogalmazott indoklása szerint a pénzösszegeket egyes országok esetében azért kell visszajuttatni a közösségi költségvetésbe, mert azok felhasználása során nem tartották be az uniós előírásokat, másokéban pedig azért, mert a mezőgazdasági kiadások ellenőrzésére szolgáló eljárások nem voltak megfelelőek.
Az EU közös agrárpolitikájának keretébe tartozó kifizetések folyósításáért és ellenőrzéséért a tagállamok felelősek, a bizottság feladata pedig az, hogy meggyőződjön róla: a tagállamok szabályosan használták fel a támogatást - emelte ki az uniós "kormány".
Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos leszögezte, hogy a bizottság továbbra is mindent megtesz annak biztosítására, hogy a pénzösszegek felhasználását a lehető leghatékonyabban lehessen ellenőrizni. "A rendszer ma jobban működik, mint valaha, és eszközeinket a jövőben még ennél is hatékonyabbá kívánjuk tenni" - hangoztatta a dán biztos.
A határozat értelmében Magyarország mellett Ausztriának, Belgiumnak, a Cseh Köztársaságnak, Németországnak, Spanyolországnak, Finnországnak, Franciaországnak, Nagy-Britanniának, Görögországnak, Írországnak, Olaszországnak, Litvániának, Máltának, Hollandiának, Lengyelországnak, Portugáliának és Szlovéniának kell visszatérítenie támogatási összegeket. Közülük Franciaországnak 71 millió eurót kell visszatérítenie a helyszíni ellenőrzéseket érintő hiányosságok és a kölcsönös megfeleltetéshez kapcsolódó szankciók helytelen alkalmazása miatt, Spanyolországnak 31,7 millió eurót kell fizetnie az ellenőrzéseket érintő hiányosságok, valamint az olívaolaj-termelési ágazatban kiszabható szankciók helytelen alkalmazása miatt, Hollandiának 16,6 millió eurót kell térítenie szintén a parcellaazonosító rendszer hibái, valamint az igazgatási és a helyszíni ellenőrzések hiányosságai miatt, Lengyelországnak 10 millió eurót kell visszafizetnie amiatt, mert két vidékfejlesztési intézkedés esetében is a kapcsolódó ellenőrzések minősége gyenge, száma pedig alacsony volt.