10+10 százalék a Déli áramlatból Franciaországnak
Oroszország és Olaszország egyaránt 10-10 százalékos részt "ad le" a francia EdF-nek a Déli Áramlatban - közölte kedden Kijevben az orosz kormányfő. Vlagyimir Putyin ukrajnai látogatását megelőzően Rómába olasz kollégájával, Silvio Berlusconival tárgyalt.
Ezzel az EdF 20 százalékkal rendelkezik majd a projektben.
Putyin azt is közölte, hogy az orosz költségvetés az idén 3 milliárd, jövőre 4 milliárd dollárt veszít azon a megállapodáson, amelyet Ukrajnával kötött a szállított gáz árának 30 százalékos csökkentéséről, és ez az eredetileg tervezett 3 ezer milliárd rubeles (103 milliárd dollár) költségvetési hiány növekedéséhez vezet majd.
December elején jelentették be, hogy a francia EdF csoport is csatlakozik a Déli Áramlat földgázvezetékhez, amely Oroszországot köti össze a délkelet-európai országokkal Ukrajna megkerülésével. Az erről szóló megállapodást a konzorcium résztvevői, az orosz Gazprom és az olasz Eni képviselői írták alá Rómában Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Dmitrij Medvegyev orosz államfő találkozója alkalmából.
Az Eni és a Gazprom akkor még nem állapodott meg, hogy az EdF mekkora részesedést kapjon a vállalkozásban, erről folytatták az egyeztetést.
A tervezett uniós Nabucco gázvezeték konkurenseként számon tartott Déli Áramlaton Ukrajnát megkerülve orosz földgáz jut majd el a Fekete-tengeren át Bulgáriába, Szerbiába, Magyarországra, Görögországba, Ausztriába és Olaszországba. A vezeték szárazföldi szakaszairól már megszülettek a kormányközi megállapodások Bulgáriával, Görögországgal, Magyarországgal, Szerbiával, Szlovéniával, és Ausztriával.
A Déli Áramlat a tervek szerint 2015-ben már üzemelni fog, évi 63 milliárd köbméter földgáz továbbítására lesz alkalmas. A beruházás költségét 19-24 milliárd euróra becsülik.