Évi 25 milliárd forintot játszanak el a magyar játékfüggők
Magyarországon mintegy 100 ezer 18 évesnél idősebb szerencsejáték függő él - derül ki a Szerencsejáték Zrt. ma közzétett 10 ezer fős országos kutatásából. Somorai László, a vállalat szóvivője ugyanakkor hozzátette, hogy e mellett a nagykorú lakosságnak további 5,7 százaléka mérsékelt rizikófaktorú játékos.
Ez megfelel a nemzetközi mutatóknak, angol és amerikai felmérések hasonló eredményeket állapítottak meg a saját országaikban. A kutatási felmérés szerint egy-egy függő átlagosan valamivel több mint 21 ezer forintot költ havonta szenvedélyére, amely alapján ezek az emberek évente összesen mintegy 25 milliárd forintot játszanak el.
A kutatás alapján ebben a szenvedélybetegséggel élők körökben a legnépszerűbb játékfajta a félkarú rablók, a második helyen a kaszinók állnak, míg a harmadik legnépszerűbb „hely" számukra az on-line pókerpartik. A felmérés szerint a legveszélyeztetettebb csoportba döntő részben fiatal, 40 év körüli fiatal férfiak tartoznak. Jellemző ugyanakkor, hogy szakmunkások, vagy középiskolai végzettségűek esnek ebbe a betegségbe - fejtette ki Demetrovics Zsolt, az ELTE pszichológiai intézetének kutatásban résztvevő adjunktusa.
Megjegyezte: a ebben a szenvedélybetegségben élők döntő részben olyan játéktípusokat választanak, ahol azonnal vagy nagyon rövid időn belül kiderül, hogy nyertek-e, s az újrajátszás lehetősége nagyon közeli. Az ELTE szakembere kifejtette az egyik legnagyobb probléma, hogy a betegségben szenvedők 31 százaléka már fiatal korban elkezdi a játékot.
Az is kiderült a felmérésből, hogy bár a a tünetek nagyon hasonlóak a drog vagy a alkoholfüggőségben szenvedőknél, ám a lakosság viszonylag keveset hallott a szerencsejáték-függőségről.