Zuhan a BUX, pánikhangulat van a világon

Amerika és vele együtt a világgazdaság lassulása miatti aggodalmak, illetve az európai adósságválság rendezetlensége veszélyes folyamatokat indítottak el a világ pénz- és tőkepiacain. A menedékvaluták és a nemesfémek drágultak az iszonyatos kereslet nyomán, míg a tőzsdéken 2009 óta nem tapasztalt eladási hullám söpör végig.

Azt az amerikai tőzsdék tegnap esti teljesítménye után tudni lehetett, hogy katasztrofális hétvége elé néznek a világ tőzsdéi. Amerikában 4-5 százalékot zuhantak a vezető indexek, hasonlóképpen lejtmenetbe kapcsoltak az ázsiai piacok börzék is. Európa is súlyos mínuszban nyitott, a londoni FTSE 100 3,5 százalékkal 5234 pontra, a francia CAC 40 index 2,2 százalékkal gyengült. A frankfurti DAX most 3,6 százalékos veszteséget szenvedett el. Az nem meglepő, hogy a zuhanásból a BUX is kivette a részét, a tőzsde 4,6 százalékot és csaknem ezer pontot karcsúsodva 19137 pontot nyitott. A vezető részvények estek.

Az általános befektetői bizalomvesztés terhe alatt felgyorsult a magasabb hozamuk miatt nyugalmasabb időkben kedvelt befektetési eszközök árfolyamvesztése a nemzetközi devizapiacokon; a forint is e folyamat sodrásában gyengül, péntekre virradóra árfolyama a svájci frankkal szemben új mélypontra esett 254,80 forintos jegyzésen. - írja az MTI.

Péntek délelőtt tíz órakor a frankot 252,05 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a csütörtök délutáni 247,84 forint után.

Az euró jegyzése 273,87 forint az előző délutáni 271,67 forinttal szemben, a dollárt 193,02 forinton jegyzik 191,72 forint után. Száz japán jen 245,80 forintra erősödött 242,17 forintról. Az euróövezeti adósságszolgálati krízis elszabadulásától való félelmek tartják fogságban a nemzetközi érték- és devizapiacokat.

Az amerikai 4-5 százalékos esése után az ázsiai tőzsdék péntekre virradóra 3 százalékos veszteségben zártak, az európai tőzsdék pedig 3 százalék közeli eséssel kezdtek, a devizapiacokon eközben folytatódott a menekülés a "menedék deviza" svájci frank és japán jen befektetésekbe.

Szerdán és csütörtökön a svájci és a japán jegybank is fellépett a folyamat megakadályozására, de csak átmeneti sikereket értek el. A japán Nikkei gazdasági napilap értesülése szerint a japán jegybank csütörtök óta tartó intervenciója során már rekord 4 ezer milliárd jen eladásával interveniált a devizapiacokon. Az euró pénteken egy százalékkal gyengült a jennel szemben a japán jegybanki intervenció ellenére is.

Péntek reggel a svájci frank új rekordot ért el euróban 1,0710 frank árfolyamon, a dollár ellenében pedig a rekordja közelében ingadozott, majd korrigált a svájci nemzeti bank elnöke Philipp Hildebrand egy lapban megjelent interjújának hatására, melyben "abszurdnak" nevezte a frank erősödését és közölte, hogy a jegybank minden lehetséges intézkedést megtesz a folyamat feltartóztatására.

 

Egy kereskedő fogja a fejét a New York-i tőzsdén. Ilyen zuhanás két éve nem söpört végig a világon
A trader works on the floor of the New York Stock Exchange August 4, 2011. Investors fled Wall Street in the worst stock-market selloff since the depths of the Great Recession in early 2009 in what has turned into a full-fledged correction. REUTERS/Brendan McDermid (UNITED STATES - Tags: BUSINESS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.