Vesztegzár alatt az OTP és az FHB részvénye

A Fidesz-frakció legújabb adósmentő csomagjának nyilvánosságra hozatala megfektette az OTP ás az FHB tőzsdei árfolyamát. A jelzáloghitelezésben aktív két bank részvényeivel egyelőre nem lehet kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén.

Az OTP pénteken a 15 százalékos napi limitig esett, majd onnan korrigált kicsit vissza a zárásra. A kurzus a 180 forintos frank és a 250 forintos euróárfolyam mellett felkínált fideszes végtörlesztési elképzelés következményeként roppant meg, ami akár százmilliárdokban mérhető veszteségeket is okozhat a Csányi Sándor vezette OTP bankcsoport számára. A részleteket Orbán Viktor miniszterelnök ma délután a parlementben tervezi bejelenteni.

Az OTP-nél lévő összes devizahitel tartozás majdnem eléri az ezermilliárd forintot ennek egyszeri hirtelen végtörlesztésével azonban illúzió számolni, legfeljebb az eddig is fizetni tudó gazdagok számára jelent nem kis könnyebbséget a megszavazni kíván intézkedéscsomag  

Ha forintba átstrukturálható, kedvező kamatozású hitelt ajánl fel a kormány, akkor sok ember habozás nélkül fogja lecserélni a devizahitelét. Ezzel kapcsolatban kora délután lehetünk okosabbak. Ha az előbb említett formában történik bejelentés, az OTP részvényt kedvezőtlenül fogja érinti, ahogy ezt tapasztalható volt már pénteken is.

Ráadásul a világban is negatív hullám söpör végig az európai adósság fenyegetettség, legfőképpen a görögök miatt. Az EUR/USD szakad, a dollár index erősödik. Papp a magyar piacra is negatív nyitót várt a hazai börzére. Így is lett. Az OTP és az FHB Orbán Viktor féle bejelentésig partvonalon kívülről szemléli az eseményeket, de a vezetőpapírok esetében egyértelmű gyengülés valószínűsíthető a nap folyamán.A Molnál a 15220 forintos árfolyam, a Richternél 34500 forintos, míg a Magyar Telekomnál az 500 forintos kurzus jelenti a fordulópontot, illetve a támaszt.

A folytatásban hamar kiderült, hogy, az amerikai piacokon pénteken elszenvedett, 2 százalék körüli veszteség a hét elsõ kereskedési napján hamar beépül a vezető európai indexekbe is. Az adósságválsággal leginkább érintett tőzsdéken 3-5 százalékos eséseket mértek az indexekben. A BUX sem kivétel: Budapest 3,2 százalékban nyitott. A Mol 5,5, a Richter 6,9, az MTelekom 3,3 százalékos esést mutat. A befektetők az egész régióban szabadulnak kockázatosnak ítélt eszközeiktől. Fél tizenegy magasságában a BUX kezdi megemberelni magát, kezdeti kétszáz pontos veszteségéből százat már visszahozott.

Eközben nyugaton is a pesszimiszmus a meghatározó.A görög adósságválság és államcsőd erősödödő veszélye az ország hitelezésében az államkötvényvásárlásokon keresztül mélyen érintett európai bankszektort is padlóra küldheti, erre utal az ágazat illusztris képviselőinek tőzsdei vesszőfutása.

A francia Credit Agricole, a BNP Paribas és a Societe Generale 10 százalékos, az AXA 9 százalékos veszteséget szenvedett el eddig, ennek hatására a francia tőzsdeindex a CAC40 már másfél éves negatív rekordjához közelít, elérve a 2833 pontot. A frankfurti DAX 5000 pont alá süllyedt, a Deutsche Bank és a Commerzbank árfolyama  9 százalékot meghalaó mínuszban van a pénteki záráshoz képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.