Kormányzati gázármatek

Az illetékes minisztérium szombaton újabb statisztikai mutatványokkal reagált arra az általunk múlt hétfőn felvetett kérdésre, miért beszél a kormányzat egyszázalékos gázáremelésről, mikor januártól 1200 köbméter fogyasztás felett 12–16 százalékkal nő a tarifa.

A Népszabadság megnevezése nélkül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közleményben reagált a gázárakkal kapcsolatos felvetésekre. Lapunk múlt hétfőn világított rá: miközben a kormány következetesen hét fogyasztási sávról és 10 százalék alatti gázáremelkedésről beszél, a december 31-én kihozott idei gázárszabályok 1200 köbméter éves fogyasztás felett szolgáltatónként 12–16 százalékos gázdíjemelkedésről szólnak. Az Energiaklub nevű civil szervezet csütörtöki, ugyanezen ellentmondásra rávilágító elemzése kapcsán a minisztérium szombaton tett közzé állásfoglalást. A tárca leszögezi: a háztartások 66 százaléka számára továbbra sem, vagy csak egy százalék körüli áremelkedés várható.

E kommunikációs fordulat az áremelés és a megérzett áremelés fogalmának megkülönböztetésével nyer értelmet. Vagyis érvelésük alapján 1500 köbméteres fogyasztásig – az ilyenkor az utolsó 300 köbméterre kétségtelenül életbe lépő 12–16 százalékos díjemelés mellett – éves szinten, minden egyéb számlatételt is figyelembe véve, átlagosan egy százalék „körüli” drágulás adódik. (Korábban 1500 köbméterig követ-

kezetesen 0,7 százalékos áremelést közöltek.) A legtöbbet fogyasztók esetében is csupán 10 százalék körüli emelkedésre lehet számítani – teszik hozzá. (Korábban határozottan azt „kommunikálták”, hogy senki számára nem nő 10 százalék felett a tarifa.) Statisztikáik a Magyar Energia Hivatal szolgáltatói adatain alapulnak, a lakossághoz sorolt legkisebb cégeket is beleértve – érvelnek.

Hozzáteszik: a végfelhasználók által fizetendő gázár alapvetően két fő alkotóelemből épül fel: az alapdíjból és a gázdíjból. A kormány döntése értelmében az alapdíj egyik „egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztási kategória” (lényegében a lakosság) számára sem emelkedett. A gázdíj esetében pedig – mint most először közlik – két árkategória „került meghatározásra”. (Az alapdíj az évi átlagszámla kevesebb mint tíz százaléka, így az áremelést is csak ilyen arányban tompítja.)

Végtére is megvédik korábbi hétsávos kommunikációjukat. Álláspontjuk szerint a fentiek nem mondanak ellent a korábban bemutatott 500 köbméterenkénti fogyasztási sávokhoz számított átlagos áremelkedési mértékeknek, hiszen a fogyasztó által ténylegesen megérzett áremelés a két árkategória díjából (ezek éves fogyasztáson belüli arányából) és tényleges fogyasztásából adódik. Ez jogszabályi rendelkezés nélkül is a korábban bemutatott áremelési sávoknak megfelelően alakul – szögezik le.

Többé-kevésbé helyesek vagyunk

Az MTI kifejezett kérdésére Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára szombat délután reagált a Népszabadság felvetéseire. Megfogalmazása szerint a lapunk által „többé-kevésbé helyesen számolt” gázdíj a végső gázfogyasztási árban alacsonyabb emelkedéssel jelenik meg, és az megegyezik az NFM korábban nyilvánosságra hozott tájékoztatási adataival. Korábban az NFM alá tartozó Magyar Energia Hivatal is csak az MTI-ben és honlapján reagált a Népszabadság kérdéseire.

A tények

A 2011. január 1-je és december 31-e közötti lakossági gázfogyasztás díja 1200 köbméterig nem változik.

Az 1200 köbméter feletti fogyasztás díja a GDF Sueznél mintegy 12, az E.ON-nál és a Tigáznál mintegy 15, a Főgáznál pedig mintegy 16 százalékkal nő. Az évi kiadás az egyéni fogyasztási szokások és a változatlan alapdíj függvényében ennél kisebb mértékben emelkedik.

A regisztrált háromgyerekes családok számára a magasabb tarifa 1800 köbméter felett lép érvénybe. A határ további gyermekenként 300-300 köbméterrel nő.

A közös gázmérőjű társasházak tarifája 1200 köbméter felett mintegy öt százalékkal nő.

Nagy Anna kormányszóvivő és Fellegi Tamás fejlesztési miniszter a gázárról szóló tájékoztatón. Másként számolnak
Nagy Anna kormányszóvivő és Fellegi Tamás fejlesztési miniszter a gázárról szóló tájékoztatón. Másként számolnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.