Megszólalt a timföldgyár tulajdonosa
Az első becslések szerint a vörösiszap 96-98 százaléka a tározóban maradt, a sérült, X. kazettához vezető út tisztítása részlegesen megtörtént, a további szivárgás megszüntetésére a tömedékelés megkezdődött - közölte a cég. A társaság hangsúlyozza, hogy mai helyzetelemzése szerint a technológiai eljárás gondos betartása mellett sem észlelhette a természeti katasztrófa jeleit, vagy tehetett volna annak elhárítása érdekében.
"A legutolsó, aznapi fizikai szemle, és az utolsó laboratóriumi résfalon belüli vízminta elemzése semmilyen előjelét nem mutatta a bekövetkezett katasztrófának" - áll a közleményben. A cég szerint a katasztrófát az okozta, hogy a X. kazetta sarka az agyagos talapzaton megcsúszott. Ugyanakkor a légi felvételeken látszik, hogy a vörösiszapnak komoly öntartó hatása van, így az első becslések szerint a tárolt anyag 96-98 százaléka a tározóban maradt - írta a társaság.
A MAL közölte azt is, hogy a vörösiszap az EU hulladékszabványa szerint nem minősül veszélyes hulladéknak, összetevői stabil, kötött formában vannak jelen, azokat a víz semmilyen formában nem oldja.
Illés Zoltán viszont némileg árnyalta a képet. Az államtitkár munkatársunknek elmondta, hogy a vörösiszap nagy része valóban a tározókban maradt, mert a gyárnál tárolt 30 millió köbméteres mennyiség nagy része szilárd halmazállapotú. Az a mennyiség azonban, ami folyékony volt, mind ki is ömlött a 10-es tározóból.
Ez egyéb problémákat is felvet. A hatóságok ugyanis tanulmányozták a gyár katasztrófavédelmi tervét, amiben maximum 300 ezer köbméter vörösiszap lehetséges kiömlésével számoltak. Mivel a valóban kizúduló mennyiség a becslések szerint 700-800 ezer köbméter volt, de elérhette az egymillió köbmétert is, Illés Zoltán szerint felveti annyak gyanúját, hogy "a megengedettnél jóval nagyobb mennyiségű iszapot tároltak a 10-es zagytároóban".