Óriási bukta Ozorán
Úgy tűnik, Ozorán veszélybe kerülhet 1,47 milliárd forint uniós támogatás. Ahhoz ugyanis, hogy ne így történjen, októberig be kellene fejezni a XV. századi Pipó-vár 2012-ben kiemelt támogatást nyert felújítási ütemét. Ez pedig szinte lehetetlennek látszik, ugyanis még semmi sem kezdődött el.
A Forster Központ és elődjének véleménye eltér a projekt előkészítettségét illetően A szerző felvétele |
Ha a projekt a Műemlékek Nemzeti Gondnokságával 2012 őszén aláírt szerződés szerint készül, itt és az egész vár körül kitisztított várároknak és hat-hét méter magas rekonstruált falaknak kellene állniuk, a négy sarokbástya felújításával egyetemben. Nemcsak a falak nincsenek készen, hanem a bástyákba tervezett felszín alatti létesítmények, a szabadtéri színpad, a geotermikus fűtés, a reneszánsz tér, az új bejárat és a parkoló sem.
A vár körül látogatásunk idején egyetlen helyszínen munkálkodtak: a község főterén, ahol az úgynevezett reneszánsz piazza kiépítése elkezdődött, vagy legalábbis már gyalulják a földet. Igaz, a váron belül is látható némi haladás 2012 óta. A turisták láthatják már Donatello firenzei bronz Dávidjának másolatát és egy angyalszobor-másolatot, melyeknek elkészítése a terv része volt. A nyugati szárny második emeletén pedig egy XIX. század elején kialakított, egykor magtárnak készült helyiségben hangulatos, reneszánsz udvari jelenetekkel dekorált rendezvénytermet hoztak létre.
De miért is ez a látványos csúszás? Két évvel ezelőtt a kormányzat megszüntette a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, s maradványaiból megalakult a Forster Központ. Ehhez az új intézményhez csatolták akkor a jelentős állami kastélyokat, műemlékeket kezelő Műemlékek Nemzeti Gondnokságát (MNG), menesztve akkori igazgatóját, Varga Kálmánt.
A beolvasztás előtt még az MNG elnökeként Varga írta alá a kormánnyal több általuk kezelt épület újabb rekonstrukciós ütemének kiemelt támogatási szerződését. Köztük az Ozorára fordítandó 1,4 milliárd forintos uniós támogatásét is. Majd az MNG projektjeit átvette a Cselovszki Zoltán vezette Forster Központ, amely valamennyi projekten folytatta a megkezdett munkát.
A projektgazda változása miatt azonban módosítani kellett a támogatási szerződéseket, ami eleve csúszást okozott. Ezek után indult el Ozorán a Pipó-vár körüli újabb régészeti feltárás. A tavaly őszre befejezett ásatás során olyan falmaradványok kerültek elő, amelyek a falrekonstrukció újratervezését tették szükségessé. Így csak most fogják kiírni a közbeszerzési pályázatot a kivitelezésre, akkor, amikor már a falaknak kellene állniuk.
Érdeklődésünkre a Forster Központnál elmondták: „A 2012 decembere előtti időszak előkészítetlensége okán, a 2013-ban leszerződött megelőző régészeti kutatás eredményeként a várfal megújításában teljesen új szerkezeti megoldásokra, lényeges várfalmaradványok megtartására volt szükség. Ennek következtében módosítani kellett a 2013-ban elkészült engedélyezési és kiviteli terveket. Be kellett szerezni új, műemléki tervtanácsi hozzájárulást és módosított építési engedélyt. Ezen engedélyek birtokában 2014 júniusában a Forster Központ elkészítette a szükséges műszakitartalom-változtatást, és egyidejűleg benyújtotta a hosszabbítási kérelmet, amely 2015. szeptember 30-i megvalósítást feltételez.”
Ami a 2012 decembere előtti időszakot illeti, megkérdeztük az akkori MNG-igazgatót, Varga Kálmánt, aki megjegyezte, ha annak idején előkészítetlen lett volna a projekt, nem írták alá volna velük a támogatási szerződését.
A Forster Központ vezetőjét, Cselovszki Zoltánt egyébként információink szerint a napokban váltják le. Az új vezető, Sághi Attila feladata éppen az lesz, hogy az ozorai és a többi (például a somogyvári) beragadt uniós támogatású Forster-beruházást tető alá hozza.