A vuvuzela diadala

A vuvuzela kifejezés nyerte az 2010-es esztendő szóversenyét – hirdették ki ma a Magyar Tudományos Akadémián. Az év antiszava „a vörösiszap-katasztrófa” összetétel lett. A szakemberek a médiában, az interneten és a mindennapi társalgásban újonnan, illetve leggyakrabban felbukkanó szavakból, kifejezésekből válogattak.

Az indoklás szerint nagy becsben tarthatjuk a vuvuzela szót, hiszen az egyetlen zulu kifejezés a magyar nyelvben, tavaly kaptuk ajándékba a labdarúgó-világbajnokságtól. S bár több mint 20 magyarítása olvasható a Szómagyarító honlapon, mégis egyértelműen meg fog honosodni mint jövevényszó. Természetesen azért is, mert a gyermekneveléshez, focihoz és az anyanyelvhez mindenki ért.

Az év szava kategória második helyezettje a „közösségi háló”, a harmadik a „bankol"; utóbbi mellett szólt, hogy igen jellemző napjainkra, és nagy horderejű, mivel pénzügye mindenkinek van. A legrosszabb esetben bedőlt hitele, „békeidőben” felvett svájci frank alapú. Kamatozó jövedelme keveseknek. Bankol az egész ország, s megpróbál túlélni. A közösségi hálóról legyen elég annyi: meghatározó kifejezése napjainknak és a fiataloknak.

Az év antiszava a vörösiszap-katasztrófa. Az antiszó olyan tematikus szempontból kellemetlen szó, amely az adott évben keletkezett vagy terjedt el. A 2010. év antiszava a legnagyobb ilyen jellegű ipari-környezetvédelmi katasztrófa megnevezése: vörösiszap-katasztrófa. A szó semleges, leíró jellegű, közérthető, antiszó-jellegét a példátlan eseménynek köszönheti. Az antiszavak rangadóján a „rokikártya” és a „nyugger” kifejezés fért még be a top 3-ba.

A Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda, a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport, valamint az Anyanyelvápolók Szövetsége által felkért szakértő-bizottság németországi kezdeményezésre, felmérések alapján elvégzett vizsgálata szerint a múlt év legjobb költői szava az aranymálinkó, a szófelhő és a totyogós palacsinta. "A magyar nyelv hullámzik, mint a tenger: páratlan kincseiből számtalan eltűnik a feledés mélységeiben, sok érdekesség viszont újra felbukkan nyelvünkben, akárcsak az a vándormadár, az aranymálinkó, amely a költözőmadarak közül a legrövidebb ideig tartózkodik tájainkon. Az utódok kiköltése-felnevelése után nagyon hamar újra Afrika felé veszi az irányt, viszont itt hagyja az elkövetkezendő tavasz örömét és a nyár kiteljesedését" - hangzott a győztesnek kijáró laudáció. 

Az ifjúsági szavak versenyét a „lájkol”, a „meggugliz” és a „fészbukol” fordulatok nyerték. Ezekről ezt tudhattuk meg: A lájkol ige az egyik közösségi oldal révén igen gyorsan elterjedt, az oldalt ismerő, internetező nyelvhasználók körében közhasználatúvá vált. Igekötős változatai is kialakultak: meglájkol, belájkol. Nemtetszést fejez ki a dislike angol ige, ennek magyarosított formája a diszlájkol. Ugyancsak e közösségi oldal használatára utal a fészbukol ige és ennek változata, a fészel. A meggugliz ige a legnagyobb keresőprogram, a Google nevének magyar igeképzővel és igekötővel ellátott továbbképzése, jelentése: valamit megkeres a Google (könnyített kiejtéssel a gugli) segítségével.

A 2011. évre vonatkozó jelöléseket várja a bizottság az iroda@e-nyelv.hu ímélcímen. A szavak listáját 2012 első felében hirdetik ki. További információ: www.e-nyelv.hu.

Mindenki fújja a vuvuzelát, de van aki sajátos technikával
A fan blows the vuvuzela trumpet before the start of the 2010 World Cup Group F soccer match between Paraguay and Italy at Green Point stadium in Cape Town June 14, 2010. REUTERS/Carlos Barria (SOUTH AFRICA - Tags: SPORT SOCCER WORLD CUP)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.