Mahler jéggel és tisztán

Nagyjából három hónappal ezelőtt igyekeztem rábeszélni a kedves olvasót az Otto Klemperer Wagner- és Strauss-felvételeit tartalmazó dobozkára. Azóta megjelent a hatlemezes Mahler-album is, ezért most lelkesen folytatnám a rábeszélést.

Májusi cikkemben már elmeséltem, hogyan találta meg Klemperer Londonban az ideális feltételeket és alkotótársakat ahhoz, hogy a Philharmonia (majd New Philharmonia) Orchestra élén elkészítse lenyűgöző öregkori felvételeit. Klemperer hét év alatt, pár évvel a nyolcvanon innen és túl, fölvett négy Mahler-szimfóniát, öt zenekari dalt és az életmű súlyos zárókövét, a Dal a földről-t.

Gustav Mahler zeneszerző és korának legnagyobb hatású karmestere a következő dirigensgeneráció két nagyon különböző mesterét indította el meghatározó befolyással a pályáján: Klemperert és Bruno Waltert.

A fiatal Klemperer karrierjét Mahler kitüntetett figyelme és protezsálása alapozta meg. Klemperer pedig éppoly lelkes, mint amilyen őszinte és kritikus mahleriánus volt. Úgy érzékelte, hogy Mahler bizonyos műveiben átbillent egy érzékeny határon, bombasztikus, érzelgős, hatásvadász, bőbeszédű lett. A Mahler-szimfóniák felétől vissza is tartották a fenntartásai. Többet közülük soha életében nem vezényelt. Ebben az albumban azt a négy szimfóniát halljuk (2., 4., 7., 9.), amelyekért rajongott. (Ha érdekli a kedves olvasót, én a bécsi klasszikát megelevenítő negyedikért és a legfölszabadultabb, legjátékosabb hetedikért rajongok leginkább.)

„Bruno Walter nagyon jó karmester, de ő moralista, én meg immoralista vagyok” – mondta Klemperer egy interjújában. Klempererről meg azt mondták, kivonta Mahlerből a szaftot. És valóban. A szaftos Mahler és a száraz Mahler nem ugyanaz a Mahler, de mindkettő Mahler.

Amit nem találunk az egyikben, megleljük a másikban. Ha egymás után meghallgatjuk például a Dal a földről két klasszikus felvételét, rögvest föltűnik, mennyivel „szaftosabb”, puhább, érzelmesebb Walter 1953-as koncertfelvétele, mennyivel több benne a személyes fájdalom, mint Klemperer fémesebb, csikorgóbb, kegyetlenebb, elidegenedettebb, hideglelősebb fölvételén, amely ezt az albumot zárja. Olyan sokféleképpen lehet életünk távolodó szépségeit, élveit és társait követni, meleg fájdalommal, jeges szorongással... Mindkettőt megérdemeljük.

I!

SZERZŐ: Gustav Mahler

CÍM: Szimfóniák (2., 4., 7., 9.) Dal a földről

VEZÉNYEL: Otto Klemperer

KIADÓ: EMI, 6 CD

ÁR:6890 Ft

HALLGATNI VALÓ

1 CONCERTO BUDAPEST

A Concerto Budapest Haydn-szimfóniákat játszik Vashegyi György vezetésével a Concerto Nyárestek rendezvénysorozat második állomásán a Pesti Vármegyeháza Díszudvarán (Budapest V., Városház u. 7.) július 18-án este 8-kor.

JEGYÁR: 2500–6000 Ft

2 TŐSERDŐ

A Lakitelki Tűzoltó Fúvószenekar ad több mint egyórás koncertet a Széna vagy Szalma Hagyományőrző Fesztivál keretében Lakitelek–Tőserdőn július 19-én este fél 7-kor.

BELÉPÉS: ingyenes

3 ROTFRONT

A berlini illetőségű nemzetközi zenekar – bolgár, magyar, német, tasmániai, ukrán zenészek játszanak benne –, a Rotfront lép föl nagyszabású koncerten a Budapest Park nagyszínpadán (Budapest IX., Soroksári út 60.) július 20-án este 8-kor.

JEGYÁR: 1499 Ft

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.