A tudós Cassandra
Neumann Jánost az Egyesült Államokban John von Neumann-nak ismerték, és olyan tekintélye volt, hogy a legfontosabb tudományos kérdésekben a mindenkori elnök kikérte és megfogadta a tanácsát. Nyilván nagyon sok élvonalbeli matematikus együttes munkájára volt szükség, hogy megépítsék az első működőképes számítógépeket, de a világon mindenütt Neumannt tekintik a komputer atyjának. Kidolgozta a XX. századi közgazdaságtanban rendkívül fontos szerepet játszó játékelméletet is. Ő maga nem kapott Nobel-díjat, de munkássága folytatói közül többen is: 1994-ben például Harsányi János és John F. Nash (az utóbbit Russel Crowe alakította az Egy csodálatos elme című filmben).
A magyarországi Neumann János Számítógéptudományi Társaság nemrég nyitotta meg A jövő múltja című nagy informatikatörténeti kiállítást Szegeden, amelyhez hasonló csak Londonban található. A kiállításhoz kapcsolódó konferenciára érkezett Marina von Neumann Whitman, a nagy tudós lánya, aki saját jogán is fantasztikus pályát futott be.
Elég, ha csak annyit mondunk: ő volt az első nő, aki az Egyesült Államok elnöke gazdasági tanácsadó testületének tagja lehetett. Volt a világ akkori legnagyobb cégének, a General Motorsnak az alelnöke. Itteni működése a mitológiai Cassandráéhoz hasonlítható. Megjósolta a japán gyártók előretörését, de nem hitt neki senki.
A marslakó lánya (The Martian’s Daughter) című könyvéből kiderül, mindkét posztjáról néhány hónappal az előtt mondott le, hogy főnöke – Richard Nixon és Robert Stempel – törvénytelen ügyletei miatt távozni kényszerült. Jelenleg a közgazdaság-tudomány professzora a Michigani Egyetemen.
Életpályája magában is erősítette a feminista mozgalmakat, de az utóbbi időben felhagyott ez irányú passzivitásával, és az emberi jogi és emancipációs mozgalmak nyílt támogatójaként szerepel.
Nem véletlen, hogy az olvasó különös figyelmébe ajánlom a következő oldalon kezdődő interjút vele és Lovász László Wolff-díjas matematikussal, a Magyar Tudományos Akadémia tagjával.
I!
SZERZŐ: Marina von Neumann Whitman
CÍM: The Martian’s Daughter
KIADÓ: University of Michigan Press, 308 oldal
ÁR: 18 dollár
MAGYAR KIADÁS: Egy éven belül várható