A tudós Cassandra

Mostanában gyanakvó és ideges Amerikáról jönnek a hírek. De sokszor volt, nyitott és befogadó. Az Európából odamenekült tudósok nemcsak az atombombaprogramot határozták meg, hanem óriási hatásuk volt az ország egész tudományos életére is.

Neumann Jánost az Egyesült Államokban John von Neumann-nak ismerték, és olyan tekintélye volt, hogy a legfontosabb tudományos kérdésekben a mindenkori elnök kikérte és megfogadta a tanácsát. Nyilván nagyon sok élvonalbeli matematikus együttes munkájára volt szükség, hogy megépítsék az első működőképes számítógépeket, de a világon mindenütt Neumannt tekintik a komputer atyjának. Kidolgozta a XX. századi közgazdaságtanban rendkívül fontos szerepet játszó játékelméletet is. Ő maga nem kapott Nobel-díjat, de munkássága folytatói közül többen is: 1994-ben például Harsányi János és John F. Nash (az utóbbit Russel Crowe alakította az Egy csodálatos elme című filmben).

A szegedi kiállításon apja fotójamellett

A magyarországi Neumann János Számítógéptudományi Társaság nemrég nyitotta meg A jövő múltja című nagy informatikatörténeti kiállítást Szegeden, amelyhez hasonló csak Londonban található. A kiállításhoz kapcsolódó konferenciára érkezett Marina von Neumann Whitman, a nagy tudós lánya, aki saját jogán is fantasztikus pályát futott be.

Elég, ha csak annyit mondunk: ő volt az első nő, aki az Egyesült Államok elnöke gazdasági tanácsadó testületének tagja lehetett. Volt a világ akkori legnagyobb cégének, a General Motorsnak az alelnöke. Itteni működése a mitológiai Cassandráéhoz hasonlítható. Megjósolta a japán gyártók előretörését, de nem hitt neki senki.

A marslakó lánya (The Martian’s Daughter) című könyvéből kiderül, mindkét posztjáról néhány hónappal az előtt mondott le, hogy főnöke – Richard Nixon és Robert Stempel – törvénytelen ügyletei miatt távozni kényszerült. Jelenleg a közgazdaság-tudomány professzora a Michigani Egyetemen.

Életpályája magában is erősítette a feminista mozgalmakat, de az utóbbi időben felhagyott ez irányú passzivitásával, és az emberi jogi és emancipációs mozgalmak nyílt támogatójaként szerepel.

Nem véletlen, hogy az olvasó különös figyelmébe ajánlom a következő oldalon kezdődő interjút vele és Lovász László Wolff-díjas matematikussal, a Magyar Tudományos Akadémia tagjával.

I!

SZERZŐ: Marina von Neumann Whitman

CÍM: The Martian’s Daughter

KIADÓ: University of Michigan Press, 308 oldal

ÁR: 18 dollár

MAGYAR KIADÁS: Egy éven belül várható

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.