Hasznos impulzusok
A vanília-étcsoki kombók színeit hordozó oldal statikus része nem szép, ahogy a legtöbb kulthonlapé sem az, de egyrészt legalább nem veri ki a néző szemét, másrészt az elemző bizonyos esetekben hajlamos efölött nagyvonalúan átsiklani, és ez megint az a bizonyos eset: ennyi munka után nem firtatjuk, miért van lecsúszva a zokni.
A különszámokat, emlékszámokat, próbaszámokat, utolsó számokat, határon túli magyar lapokat és sok más érdekességet is odaadással gyűjtő portál főoldalának közepén máris ott a csali: ha jól számoltam, vagy tíz sajtóorgánum első számának eleje villog felváltva, köztük a szép emlékű Reformé (1988), amelynek címlapja leginkább Berecz Jánossal kínál exkluzív interjút, emellett azt latolgatja, hogy megveszik-e a svédek a szegedi gumigyárat, továbbá, hogy Cicciolina fellép-e Pesten. Az animációban felbukkan a No. 1-es Kiskegyed (1992) amely elsősorban 100 ezer műmell veszélyben címmel ajánl tanulságos olvasmányt, valamint a legeslegelső CKM (1998), amely többek között arról igyekszik bizonyságot adni a céltudatos, kalandvágyó férfiaknak, hogy igenis érdemes néha berúgni.
A jobb felső sarokban elhelyezett keresőmező elég jól használható, bár például az említett CKM-példányt nem sikerült megtalálnom, folyton a 10. jubileumra készült számot dobta ki nekem, amúgy ez sem lehetett érdektelen, főleg a Sokkol a csajod? 37 menekülési útvonal c. cikk okán. Valamivel lejjebb az Országos Széchényi Könyvtár és a Petőfi Irodalmi Múzeum logója, egyben linkje látható, alant pedig a legfrissebb gyűjtések kaptak teret, például az Alföld c. irodalmi és művelődési folyóirat 1973-as Csokonai-emlékszáma, valamint a 30. SZÚR (Színészek és Újságírók Rangadója) 1971-es tablóképe, amely sajnos nem nagyítható, de azért kitartó görgetéssel Bujtor István, Garas Dezső, Zenthe Ferenc és Bitskey Tibor arcát nagyjából kisillabizáltam rajta, ha ők azok.
A lényeget a bal oldalon találja a T. Olvasó, innen jutunk el ugyanis a kollekcióhoz. Elsőként az induló számok mutatkoznak be, évtizedes bontásban, a legszükségesebb alapinformációkkal ellátva, több kategóriában, pl. folyóiratok, magazinok, hetilapok, rejtvényújságok, gyermeklapok, majd különszámok, jubileumi számok, utolsó számok, mellékletek, szamizdat kiadványok és külföldi magazinok borítóiban, továbbá az újságok által a szimpátia elmélyítésének céljából kiadott régebbi és újabb kártyanaptárakban lehet gyönyörködni.
A honlap a szerkesztők szándéka szerint egyfajta sajtótörténeti adatbázis. „Egy interaktív, XXI. századi múzeum, ahol történelem- vagy irodalomóra keretében diákok ezrei ismerkedhetnek a korabeli sajtótermékekkel és ezáltal adott korszakok eseményeivel, hangulatával, és ahol kutatók százai találnak információkat munkájukhoz” – írják –, és istenuccse azt mondom: hajrá, diákok, hajrá, kutatók, igaz, az irodalomtanárokat azért némi óvatosságra inteném, van itt jó néhány szexlapborító is (Leszbosz, Pipa, Szuper Extázis, Pajzán Malackák, stb.), ámbár vitathatatlan, hogy ezek is adhatnak hasznos impulzusokat.