Művészi bulvár

A néző semmiképpen sem „kívülálló”, a kiállítás róla szól.

Miként viszonyul egymáshoz napjainkban a (bulvár)média és a művészet? Milyen formában kerül(het) be a populáris kultúra a hazai képzőművészetbe? Hogyan hatnak a kortárs alkotók gondolkodására a fogyasztásra felszólító kereskedelmi reklámok és az újabb televíziós műfajok? Vajon törvényszerű-e, szükséges-e a bulvármédiával szembeni kritikus attitűd a nézők, illetve a művészek részéről? És a bulvár szóhoz társuló negatív asszociációk ellenére miért olyan népszerűek mégis az e kategóriába tartozó médiaformák?

Többek között e kérdésekkel szembesíti a látogatót a Kortárs bulvár című csoportos kiállítás, amelyen olyan fiatal művészek munkái szerepelnek, akik a fogyasztói társadalom aktuális folyamataira reflektálnak a bulvármédia kedvelt témáinak, emblematikus momentumainak vagy éppen a reklámipar jellegzetes vizuális eszköztárának felhasználásával.

Kortárs bulvármédia és kortárs művészet közös kontextusba helyezése egyike azoknak az izgalmas találkozásoknak, amelyekből eleven virtuális párbeszéd bontakozhat ki. A sokak érdeklődésére számot tartó téma és a munkák médiából ismerős látványvilága megkönnyíti a művekkel való kapcsolatteremtést. Az irónia és a humor pedig hozzájárul ahhoz, hogy a látogató maga is át-, illetve újragondolhassa a média, a társadalom és a kultúra összefüggéseit. Hogy analizáljon, kérdezzen, válaszoljon. Vagy egyszerűen csak nézelődjön és szórakozzon: ki-ki saját habitusa szerint.

A néző, legyen elmélyült filosz vagy lelkes plázalátogató, ezúttal semmiképpen sem érezheti „kívülállónak” magát, hiszen a kiállítás tulajdonképpen róla szól. A hétköznapi „fogyasztóról”, aki új ruhákat vásárol, hogy divatos, kozmetikumokat, hogy gyönyörű, és bioételeket, hogy egészséges legyen. Arról a fogyasztóról, aki jógával vagy meditációval tartja karban testét és lelkét, s aki ha mindezt megunta, automatikusan bekapcsolja a televíziót. Aki megnézi a főzőműsorokat, az átalakító show-kat és meghallgatja a reklámok akciós ajánlatait. Persze csakis azért, hogy kiválassza, mit fog megvenni holnap.

Infó

KORTÁRS BULVÁR

a miskolci Galériában (Rákóczi-ház, VizuM) január 31-ig.

top 5

1. TAIWAN CALLING - A SZABADSÁG FANTOMJA

kiállítás a Műcsarnokban február 13-ig

2. TAIWAN CALLING - HATÁRTALAN SZIGET

kiállítás a Ludwig Múzeumban március 6-ig.

3. A FORMA KELETKEZÉSE

Hetey Katalin szoborkiállítása a Mono Galériában január 18-ig.

4. FÉNYREDERŰ

Kovách Gergő kiállítása az Erlin Galériában január 30-ig.

5. A HERCZEG KLÁRA-DÍJ NYERTESEI

Medve András és Horváth Tibor a Laborban január 5-ig.

Fáskerti Zsófia: Nyugati Buddha, vagy hétköznapi megvilágosodás
Fáskerti Zsófia: Nyugati Buddha, vagy hétköznapi megvilágosodás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.