Nézőművész
Interaktivitás. E művek élvezetéhez, sőt már megvalósulásukhoz is feltétlenül szükség van a látogatók közreműködésére.
Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy az alkotók, akik valamennyi en a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem volt vagy jelenlegi médiadizájn szakos hallgatói és az intézmény keretein belül működő Kreatív Technológiai Labor lelkes résztvevői, arra alapoztak, a néző fogékony az érzéki ingerekre, amit csak lehet, megszemlél, megérint és kipróbál.
A kiállításlátogató pedig különösen kíváncsi embertípus: nyitott elmével jár-kel a világban, kutatja az új dolgokat, új tapasztalatokra és élményekre szomjazik. Az alkotók tehát nem haboztak megadni neki, amire vágyik.
A Ponton Galériában látható öt installáció mindegyike sajátos lehetőség arra, hogy a néző maga is alkotó legyen: aművészekkel közösen létrehozott mű megalkotója. Ahány látogató, annyiféle mű születhet. Aki bátortalan, és nem mer kellően közel menni a csipegető galambok képét vetítő monitorhoz, unottan távozik abban a tudatban, hogy ismét csak egy animációs filmet látott. Ellenben aki követi a táblák utasításait, vagyis hirtelen mozdulatot téve imitálja a madarak elkergetését, szokatlan dolgot tapasztal: a galambfigurák érzékelik a mozgását – és elrepülnek.
De van itt meglepetés bőven: a néző gyaloglásának ritmusára változó, vele együtt „haladó” vetített utcakép és kerékkel forgatható, a forgatás ritmusára különféle hangokkal reagáló mandala.
Nem is árulok el többet!
Aki nem hiszi, hogy ecset és vászon nélkül is képes festeni a saját mozdulataival, vagy egy vízzel teli tál segítségével befolyásolni tudja a televízió monitorját, annak feltétlenül ott a helye a Ponton Galériában!
A műélvezet érdekében tehát tilos a passzivitás! Az eredmény: élvezetes, emlékezetes találkozás a kortárs médiaművészettel.
Infó: Az őstojástól a fekete lyukig (budapest VI., Eötvös u. 10.) Fotókiállítás az Eötvös 10 Kulturális Színtéren.
Top 5
1. Josef Capek rajzai
Kiállítás az Óbudai Galéruiában november 14-ig.
2. Lucien Hervé 100
A Hódmezővásárhelyen született fotográfus nagyszabású tárlata a Szépművészeti Múzeumban.
3. Erdély ezeréves püspöksége
Kiállítás a Budapesti Történeti Múzeumban.
4. Lipócia
Teknős Miklós fotói a Cultiris Galériában (Örkény könyvesbolt, Szent István krt. 26.) november 13-ig.
5. Barakonyi Szabolcs: Szembesítés
A romagyilkosságok túlélői a Műcsarnok Menü Pont Galériájában október 27-től.