Budai bagatell
És a házban minden lila és fehér – még az avatóünnepségre is illett valamilyen lila árnyalatú ruhadarabot ölteni. Valami különös minőséget varázsoltak az Orbánhegyi út és a Németvölgyi út sarkára, az amúgy is elegáns polgári negyed közepére – egy kis ízelítőt a harmincas évek úri középosztályának fényűzéséből. Finoman a mába oltva persze. Tetszik, ahogy ezt a pazarságot, ezt a kis lila-fehér kastélyt úri szeszéllyel csak úgy odatették a sarokra: „bagatell”. Tényleg az volna? Ilyen bolondos, modern muranói üvegcsillárokat,mint amilyenek fenn, a kávézóban lógnak, én csak a New York Szálló elnöki lakosztályában láttam, pirosban. Itt persze halványlilák. Talán még haragudhatnék is rá plebejus igazságérzettel, de nem tudok, miután beszéltem a ház ifjú asszonyával, Wirtz Ágnessel, s megéreztem, hogy ez az egész az ő kedvességéből fakadó szeszély, mely mentes a gőgtől. Úgy kell felfogni, mint egy szépen becsomagolt, apró és értékes ajándékot a városnak, a polgári Budának. Egy bizsut, egy bagatellt.
Ez a villa egyébként azelőtt sosem viselte a Bagatelle nevet, mely a Bois de Boulogne híres kastélyának elnevezéséből ered. Rókus-villa volt leginkább. A két háború között, 1929-ben építtette a Szent Rókus lábfürdősó gyártója, a Rákóczi úti Szent Rókus patika tulajdonosa. A tervező neve nem ismert. A harmincas évektől itt működött a patika, az alsó szinten. A homlokzaton egy fülkében kis Rókus-szobor is állt, mely most visszakerült a helyére. Az első emeletet lakta a család, a másodikon pedig vendégszobák voltak.
Fenn, a mostani kávézóban látható néhány fénykép ebből a korból, az egykori tulajdonosok albumából. Például arról, hogy nézett ki a ház a háború után, bombától félig romba döntve. Meg a háború utáni Királyhágó térről, ahol még vándorcirkusz is tanyázott akkoriban. És az egykori háztulajdonos kislányának kedvencéről, a környék szemeteslováról, akit Afrikának hívtak. Az építtetőnek a háború után már nem volt pénze helyreállítani a villát. S hogy ne államosítsák, a rendbetétel fejében átadta egy ismerősének a felét. Ez a rész attól kezdve külön életet élt. Ebben nyílt most a Villa Bagatelle.
A fiatal, német közgazdász, Wirtz Albrecht és felesége két éve vásárolta meg a váratlanul eladásra kínált villarészt, melyben ezt megelőzően egy, khm… bordély üzemelt. A felújítást a Monting Mérnöki Vállalkozási Iroda végezte, a dizájn Tóth Róbert (Deka Design) és Somogyi Gábor (Upper Stúdió) munkája. Szép munka. Az avatásra eljött a kerület polgármestere. És ott volt a hajdani tulajdonos lánya is, aki nyilatkozni nem akart, viszont karikát formázott a mutató- és a hüvelykujjából, amikor megkérdeztem, milyen lett szerinte a megújult villa.