Megújul a pedagógus-fellegvár
1,9 millió eurót és 200 millió forintot kapott Norvégiától és a TÁMOP keretében az Országos Pedagógiai Könyvtár ésMúzeum (OPKM), amely ebből a pénzből már jövőre kívülrőlbelülről megújulhat. A pénz nagyobb részét persze a dermesztően rossz állapotban lévő, eredetileg a Tisztviselőtelep iskolájának készült, szeceszsziós Könyves Kálmán körúti palotájának rendbetételére költi az intézmény, de a hosszú tervezgetés után a megvalósulás küszöbére ért elképzelések szerint a könyvtár fejlesztésére is jut majd.
Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum főigazgatója, Varga Katalin érdeklődésünkre elmondta: a bibliotéka 560 ezres könyv- és folyóirat-állománya a pályázat nyomán több ezer, főként skandináv és angolszász dokumentummal gazdagodik: az észak-európai országokban született publikációk meghatározóak a pedagógia fejlődése szempontjából, ezek gyűjtése szinte alapfeladat.
Az informatikai infrastruktúra korszerűsítésére is költhetnek végre, nagyjából harminc új eszközt –főként új terminálokat – vásárolnak, mindemellett kutatószobákat alakítanak ki, beszerelik a légkondicionálást, gondoskodnak a teljes akadálymentesítésről és nagy elánnal fejlesztik elektronikus szolgáltatásaikat, adatbázisukat.
A digitalizálást is elkezdhetik – e tevékenység az OPKM-ben is gyerekcipőben jár, akár a többi nagy hazai könyvtárban, csak tán még inkább. Első nekifutásra ötezer dokumentumot szeretnének elektronikusan is elérhetővé tenni, főként az olyan népszerű, de kevés példányban meglévő anyagokat, mint amilyenek például a neveléstörténeti munkák. Ahogy (ugyancsak) szinte minden könyvtárban, itt is gond a papíralapú gyűjtemény savasodása – a kapott pénzből az egyébként nagyon drága savtalanítást is felgyorsíthatják.
A könyvtár fő célközönsége a rekonstrukció után is a pedagógustársadalom marad. A ház legfontosabb küldetése, hogy a pedagógusok szakmai és tudományos kutatóbázisaként működjön – közölte kérdésünkre a főigazgató, aki mindemellett reméli, hogy a más területekről érkezők is egyre többen és többen lesznek. Elsősorban a szülőket szeretnék megnyerni, ennek érdekében a közeljövőben kampányt szerveznének. A könyvtárnak most 6400 regisztrált tagja van, online felhasználóinak száma a félmilliót közelíti.
Az országos feladatkörű, nyilvános, tudományos szakkönyvtár páratlan gyűjteményében megtalálhatók a magyar oktatáspolitika, neveléstudomány, nevelésés ifjúságszociológia dokumentumai és a magyar tankönyvek – az anyagot a teljesség igényével gyarapítják. E könyvtár rendelkezik az ország legnagyobb idegen nyelvű pedagógiai szakkönyv- és szakfolyóirat-állományával. 4800 muzeális értékű könyvvel büszkélkedhet, elsősorban régi pedagógiai szakkönyvekkel, tankönyvekkel és gyermekkönyvekkel. Az intézmény egyik legkülönlegesebb kollekciója az iskolai évkönyvek, másnéven értesítők, (korábban ún. érdemsorok) gyűjteménye, ezekből is őriznek több száz éves példányokat.