"Ballag a maga útján"
A díj ugyanis beemel a kánonba, elismer, rangot ad, és így akaratlanul is lezárja a regényről való beszélgetést, a vitákat. Az író viszont szeretné, ha műve mozgékony maradna, ha termékeny diskurzus folyna róla, miközben persze örömmel fogadja az elismerések bemeverítő szerepét is. Így tehát ha szomorú, akkor csak a társai miatt szomorú, de hát még az Oscar esetében is vannak olyanok, akik a szobrocska nélkül távoznak az ünnepségről.
A díj teremtette nyilvánosság persze jól jön a Virágzabálók című, majdhogynem hétszáz oldalas regénynek.
- Nagy test ez, és bizony lassan, komótosan ballag a maga országútján - vélekedett saját művéről Darvasi. A befogadást tovább nehezítette, hogy miközben a legtöbb ember fekve olvas, ezt a könyvet - súlya és mérete miatt - szinte lehetetlen így forgatni. S miközben minden író tisztában van vele, hogy az olvasás speciális munka, ám hogy ez fizikai munkát is jelentsen, hát ez már-már visszaélés az olvasó türelmével. Ugyanakkor tudatos döntés volt Darvasi részéről, hogy egy ekkora szerkezetbe "gyömöszölte" be a regénnyel kapcsolatos tudását, hogy egy ekkora teret jelölt ki, hiszen már maga a mű terjedelme is jelzi: szembe akart menni a trenddel, ami manapság a pörgés, az élet természetellenes felgyorsulása. Főként most fontos egy efféle gesztus, amikor egyre kevesebb ideje marad érvényesülni egy könyvnek, hiszen a művek egymást lökik le a boltok polcairól, egymást taszítják ki a kirakatokból. A Virágzabálók minden ízében - nyelvében, szerkesztésében - rendhagyó: dolgozni kell vele, hozzá kell lassulni, vitatkozni vele. Le kell győzni, miközben azzal a veszéllyel is kalkulálni kell, hogy ő gyűr le minket. Egyszóval: vele kell élni, mert visszaadja nemcsak az olvasás, de egy kissé az élet természetes lassúságát is.
A nyolctagú zsűri pontozás alapján választotta ki a három talpon maradt jelöltből az idei díjazottat. Az ítészek döntését igazolja, hogy a díjazott műveire már a társművészetek is felfigyeltek: Darvasi A gyújtogatók című drámáját a Nemzeti Színház Tízparancsolat című felolvasószínház sorozatában a Pécsi Országos Színházi Találkozón és a Nemzeti Színház nyílt napján is játszották - hangsúlyozta Sumonyi Zoltán, a Rotary Irodalmi Díj Kuratóriumának elnöke. Sterk Péter, a RID Alapítvány elnöke kiemelte, hogy bár a díj csak tavaly indult útjára (tavaly Lator László költő vehette át az elismerést), mára már számon tartott irodalmi eseménnyé vált. Ezt az is jelzi, hogy idén a Duna Televízió élőben közvetítette a neves írók közreműködésével zajló ünnepséget.