Zsinagóga-ünnep
Egész éves ünnepségsorozatot rendeznek a budapesti Dohány utcai zsinagóga fennállásának 150. évfordulója alkalmából. A kiállításokat, koncerteket, fesztiválokat felvonultató program szeptember 6-án indul, 1859-ben ugyanis ezen a napon avatták fel az épületet - közölte Frölich Róbert, a zsinagóga főrabbija csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A főrabbi hozzátette, a Dohány utcai zsinagóga a magyarországi zsidóság szimbóluma, a neológ zsidóság fellegvára, amelyben 150 éve tartanak vallási szertartásokat és kulturális programokat. (Az épületet Ludwig Förster tervezte. A 2840 ülőhellyel rendelkező zsinagóga később a vidéki zsinagógák építéséhez is mintául szolgált.)
A jövő év szeptemberéig tartó rendezvénysorozatban a tervek szerint egyebek mellett szerepelnek múzeumi kiállítások, Varnus Xavér és Lajkó Félix zeneművész közös hangversenye, maratoni orgona fesztivál és könyvbemutató.
A szeptemberi megnyitón ugyanazzal a programmal várják az érdeklődőket, amellyel 150 éve, a zsinagóga felavatásakor készültek. Ehhez támpontul szolgál az eredeti, 150 esztendős programfüzet, amelyben még az akkor játszott zeneművek kottái is megtalálhatók.
Ugyanezen a napon - amely egyben az európai zsidó kultúra napja - állandó kiállítás nyílik a zsinagóga történetéről. Emellett a szervezők internetes kiállítást is készítenek a Lauder Javne Iskola diákjaival közösen. A hamarosan látható interaktív tárlat a zsinagóga székeinek történetét mutatja be. Az üléseket ugyanis még a zsinagóga átadása előtt, akár részletre is, meg kellett váltani, az ülőkéket aztán kizárólag a tulajdonos használhatta. A későbbiekben ezeket szabadott adni-venni, sőt még jelzálogot is fel lehetett rá venni, akkora értéket képviseltek.
A Zsidó Múzeumban és Levéltárban található tárgyakról jövő márciusra katalógust adnak ki az évforduló alkalmából.
Nemzetközi konferenciát szerveznek továbbá 2010 május elején, amelyen részt vesz többek között Hana Abrahamson muzikológus, Rudolf Klein művészettörténész - aki a közelmúltban írt könyvet a Dohány utcai zsinagógáról-, valamint Michael Miller, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora.