Kémnek tartják, de ragaszkodik Kubához a performer
A performansz a kubai–amerikai diplomáciai kapcsolatok helyreállítására adott válasz volt, és a leghíresebb havannai helyszínek egyikén, a Forradalom téren zajlott le. Tania Bruguera arra próbálta rávenni az embereket, hogy beszéljenek szabadon arról, mit gondolnak Kuba kívánatos jövőjéről.
Tania Bruguera a szabad művészet híve Enrique De La Osa / Reuters |
Az akció a 2009-es performansz folytatása volt, amelynek során mindenkinek lehetőséget kínált a művész egypercnyi nyílt és cenzúramentes köztéri beszédre, aki élni kívánt vele. A kubai művész az Egyesült Államokban is szervezett performanszokat. Ő hozta létre 2011-ben a Bevándorlók Nemzetközi Mozgalmát a New York-i Queens Múzeum segítségével. Ennek keretében megpróbálkozott azzal, hogy latin-amerikai illegális bevándorlóknak művészeti műhelyt rendezzen, de akkor nem járt nagy sikerrel.
A kubai művészeti tanács engedélye nélkül megtartott decemberi performansz miatt kell Bruguerának hatósági eljárással szembenéznie, és a hatalmi propaganda azt híreszteli róla, igazából nem is művész, hanem csak külföldi kém. Ezért is lehet fontos számára a tekintélyes művésztársak szolidaritása.
Bruguera a világ egyik legelismertebb performere, kétlaki életet él, állandóan utazik New York és Kuba között, az eljárás idejére azonban bevonták az útlevelét. Ugyanakkor soha nem kívánta elhagyni Kubát, és úgy nyilatkozott, hogy most különösen fontos volt neki, hogy ott legyen. „Meg kell érteniük, hogy nem dobhatnak ki mindenkit az országból, aki zavarja őket” – mondja.