Vita egy Klimt-kép körül

A szecessziós stílus egyik legismertebb, osztrák festőművészének egy több mint 30 milliárd dollárra (7,3 milliárd forintra) becsült festményével kapcsolatban a portrén szereplő modell leszármazottja és a művész örököse között robbant ki tulajdonjogi vita.

Gertrud Loewről édesapja megrendelésére festett egészalakos portrét 1902-ben Gustav Klimt. Az Anschluss után, 1939-ben a Loew-család az Egyesült Államokba menekült Ausztriából. Az alkotás 1942-ben a festő házasságon kívül született, a hitleri Németországban filmrendezőként dolgozó fiához került, akinek özvegye alapította tavaly a Klimt Alapítványt, amely jelenleg tulajdonolja a festményt.

Időközben azonban Gertrud Loew unokája, Andrea Felsőványi is jelezte tulajdonigényét a műre, arra hivatkozva, hogy nagyanyjától a náci megszállás alatt jogtalanul vették azt el.

A felek szakértői testület felállításában egyeztek meg, amely a közelmúltban arra jutott, hogy a képet valóban fosztogatás útján vették el eredeti tulajdonosától, ezért vissza kell szolgáltatni. Andrea Felsőványi ügyvédje ugyanakkor csütörtökön azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy kiegyeznének a 30 millió dollárnál lényegesen többet érő festmény értékesítésével és a pénzen való osztozkodással.

A Klimt Alapítvány a kép értékét 18 és 25 millió dollár közé becsüli a nagy aukciósházak adataira hivatkozva.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.