Visszafoglalják a városokat
Fejlődésről-közjóról, ökológiai válságról, közösségi tervezésről, önkéntességről... politikusokkal, civilekkel, művészekkel: szeptember 14-én szombaton kezdődik és több mint egy héten át tart a 3. Jezsuita Sziget. A rendezvénysorozat idén a társadalmi felelősségre fokuszál, és arra, ami ebben benne van az élhető város megteremtésétől az ökológiai válságon és az önkéntességen át a romaintegrációig. Az ezekkel kapcsolatos kérdésekért több konferenciát is rendeznek: 18-án, szerdán Városaink visszafoglalása címmel egyet külföldi szakértőkkel arról, milyen polgári akciókkal lehet fenntartani egy települést. Erre a konferenciára Mexikóból és Indiából érkezik meghívott, csütörtökön viszont már a tájépítészet az egyik fő téma, amelyről többek között Pottyondy Ákos, a Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjének vezetője fog előadást tartani.
A Jezsuita Szigetet több kiállítás és filmvetítés kíséri majd. A kortárs szakrális képző- és iparművészeti kiállítás, az Alfától Ómegáig hétfőn nyílik, de levetítik a A Faludi Ferenc Akadémia Szőts Műhelyének filmjét, az Emberöltőket is, amely a miskolci jezsuita gimnázium önkéntes-programjának a hétköznapjaiba enged bepillantást.
De amint vége a Jezsuita Szigetnek, kezdődik a Katolikus Társadalmi Napok. Ezt most először rendezik meg a Nemzeti Múzeum kertjében, hogy az egyház megmutassa, nem csak karitatív tud lenni, hanem keresi a lehetőségeket az igazságtalan társadalmi struktúrák javítására. A kerekasztal-beszélgetések között lesz, amelyik a cigányok egyházbeli szerepével foglalkozik. és tartanak előadást a börtönbeli megtérésről illetve arról is, milyen lenne a szociális piacgazdaság Magyarországon. Koncertet többek között az Alma együttes, a Misztrál és a Magashegyi Underground ad.
A 3. Jezsuita Sziget részletes programja itt, a KATTÁRS-é pedig itt érhető el.