Van is, nincs is filmes közalapítvány

Minden ellenkező híreszteléssel szemben, máig létezik a hazai filmgyártás legfőbb mecénási feladatait korábban ellátó Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA). Legalábbis jogilag – dacára annak, hogy az Orbán-kormány tavaly elrendelte a megszüntetését.

Erről számolt be nemrég az egyik alapító, a Magyar Filmművészek Szövetsége (MFSZ) nyilvános közgyűlésén Sziklai János ügyvéd. Ő képviseli a filmművészszövetséget – négy másik filmszakmai szervezettel együtt – abban a perben, amelyben tavaly első fokon jóváhagyta a bíróság a közalapítvány és a Magyar Nemzeti Filmalap (MNFA) közötti egyezséget a filmes tartozások rendezéséről és a filmvagyon átadásáról.

Emlékezetes, hogy a kormányváltás után az új kabinet zárolta, majd megvonta az MMKA állami támogatását, és létrehozta – Andrew G. Vajna kormánybiztos irányításával – az állami filmfinanszírozás új szervezetét, az MNFA-t, amelynek 6 milliárdos keretet juttatott a filmes tartozások „konszolidációjára”. Egyszersmind a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal átfogó vizsgálatot tartott a közalapítványnál (a zárójelentést tíz évre titkosították, de egyes részletei napvilágra kerültek). A vizsgálat nyomán büntetőeljárás indult, amely máig nyomozati szakaszban tart.

Az MMKA 2010 nyarától nem kapott pénzt az államtól, és az említett egyezségi okmány szerint 5,3 milliár­dos banki és mintegy 600 milliós, filmszakmai cégeknek járó tartozása gyűlt össze. Az MNFA az államtól kapott 6 milliárdból fölvásárolta ezeket a banki tartozásokat, rendezte a filmszakmai cégek követeléseit, és a továbbiakban már neki tartozott a közalapítvány. A két szervezet között létrejött egyezség lényege, hogy ezt az MMKA-nál levő ingatlan és céges vagyon (a Mafilm Zrt. és a Filmlabor Kft.) átadásával egyenlítik ki, a két filmvállalat az államhoz kerül. Az Orbán-kormány ezután akarta fölszámolni az MMKA-t.

Közbejött azonban az Alkotmánybíróság: az MMKA „kiradírozása” emiatt hatalmi szóval már nem ment. Ráadásul a filmművészszövetség társszervezeteivel – közbeavatkozóként – megpróbálta megakadályozni az MMKA–MNFA-egyezség bírói jóváhagyását, a filmvagyon újraállamosítását. De a bíróság elutasította ezt, és tavaly szeptemberben helybenhagyta az egyezséget.

A filmművészszövetséget képviselő ügyvéd arról számolt be legutóbb, hogy megfellebbezték a bírói határozatot, és bár két hónapos késedelemmel, az ügy már a Fővárosi Ítélőtáblánál van, igaz, ott még nem vették kézbe. Nem kizárható, hogy a fellebbezés elfogadása akár megakaszthatná a filmvagyon átadását. Erre a fordulatra azonban aligha kínálnának sokat a londoni fogadóirodákban.

Az MMKA tehát alkotmánybírósági döntés folytán nem szűnhetett meg. Noha kuratóriumának megbízatása idén január végével lejárt. Új testület kinevezéséhez az állami alapító aligha járulna hozzá. A közalapítvány irodáiban Vajna filmalapja működik, a Mafilm két szobájába költöztetett közalapítványi szekrényeket pedig legutóbb a rendőrség úgynevezett helybeni foglalással lepecsételte, mondván, az ott levő iratokra szükség lehet a hűtlen kezelés gyanúja miatt indult eljárásban. Jogilag létezik tehát az MMKA, tevékenysége azonban ellehetetlenült. Különösen, hogy híreink szerint még több tízmilliós adótartozást is a számlájára írtak. Az állami filmalappal szemben éles kritikát megfogalmazó, Tarr Béla vezette filmművészszövetség egy „független filmalapítvány” létrehozását fontolgatja, tízezer eurós induló tőkével.

Fóti idill: a Mafilm telekvagyona is igen értékes
Fóti idill: a Mafilm telekvagyona is igen értékes
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.