Vajda Júlia kései bemutatkozása

A Párizsi Magyar Intézet a következő években elsősorban a kortárs magyar képzőművészetet kívánja bemutatni a francia közönségnek, de a szervezők fontosnak tartják az előzmények, azaz a XX. századi nagy mesterek és irányzatok felvázolását is, különös tekintettel azok párizsi recepciójára.

Ennek jegyében nyílik meg január 20-án a Vajda Júlia Párizsban született munkáit prezentáló tárlat, amelynek képei az Erdész Galériából és magánszemélyektől érkeztek. Varga Csaba, az Intézet  igazgató-helyettese elmondta, hogy a program megrendezésében nagy segítséget kapnak a magyar múzeumoktól és galériáktól illetve a Brüsszeli Magyar Kulturális Központtól.

Fontos cél, hogy a Nyugat-Európában kevéssé ismert magyar mestereket, így például az Európai Iskola tagjait- megismerhessék az itteni érdeklődők, de nem kevésbé lényeges, hogy a külföldi kiállítások sikerei visszahassanak a magyar mesterek hazai elismerésére is. Ezek a művészek minden tekintetben megütik a nemzetközi mércét, de Varga tisztában van azzal, hogy felfuttatásuk hosszú időt vesz majd igénybe. Vajda Júlia munkásságát nagy mértékben meghatározták férjei, a kiváló festő és grafikus Vajda Lajos -életműkiállítása most látható a Magyar Nemzeti Galériában- és az Európai Iskola egyik vezető figurája, a szobrász Jakovits József.

Vajda Júlia a hatvanas évek elején másfél évet Párizsban töltött, ahol személyesen is megtekinthette a nagy mesterek, Breton, Hartung, Dotremont, de Stael, Lapicque és Lanskoy műveit. Ebben a korszakában elsősorban úgynevezett "kampós" képeket festett, de  alkotott akvarelleket és grafikákat is - a korábban készült kollázsok mellett ezek a kiállítás legizgalmasabb darabjai.

Szerencsére még él több olyan  francia művész és galéria-tulajdonos, aki ekkoriban ismerkedett meg Vajdával; az igazgató-helyettes reméli, hogy eljönnek a megnyitóra, amelyen beszédet mond a világhírű francia neurobiológus professzor és képzőművészeti gyűjtő, Jean-Pierre Changeux.

Ez a néhány évi termést bemutató kiállítás is igazolja, hogy Vajda Júlia milyen sokoldalú mester volt, többféle stílusban is érdemeset alkotott. A recenzens a festmények közül a "Csöves piros", a kollázsok közül az "Olasz város" című műveket emeli ki, de érdekesek a késői, "körös" képek is.

A megnyitóra elkészül a magyar nyelvű katalógus és a francia nyelvű leporelló is. A közönség becsalogatását szolgálja az épület homlokzatát díszítő 9x2,5 méteres hatalmas molinó, amely a Vajda Júlia- és a vele egyidőben megnyílő Trauner Sándor-kiállítást reklámozza - Varga Csaba szerint a közönség 70 százaléka ennek hatására látogatja meg a tárlatokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.