Rendbe teszik az omladozó állomást
Az önkormányzat két éve még el akarta adni a lóvasút-végállomás pusztuló épületét. „Nézte már gyémántkereskedőtől kaszinótulajdonosig és az Ilcsi kozmetikumok forgalmazójáig mindenki, de aztán leléptek. Féltek a műemlékvédelmi kötelezettségektől. Végül mi vágunk bele, ez az épület éppen helytörténeti gyűjteménynek való” – jelentette ki a fórumon Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester, aki szerint a döntés „nekünk jó és a gyerekeinknek is jó”.
Ugyanakkor aggályok is felvetődtek. Egyesek szerint félő, hogy a kerület sok iskolájából – az iskolások a kiállítások fő látogatói – nehezebben, tehát ritkábban jutnak majd el a Zugligetbe, mint a Beethoven utcába – írja a 12.kerulet.ittlakunk.hu portál, amely úgy tudja, hogy az 1977-ben funkcióját vesztett épület restaurálása és a gyűjtemény beköltözése két-három évet is igénybe vehet.
A Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény mentheti meg a lepusztult indóházat Veres Viktor |
A helytörténeti gyűjteményt vezető Balázs Attila érdeklődésünkre elmondta: a tervről egyelőre csak informálisan értesült. Az épületet és annak jövőbeli kondícióit még nem ismeri, így nem tud állást foglalni. Az viszont tény, hogy a terv megvalósulása esetén a kiállítóterek bővülhetnek, lehetőség lenne egy új állandó kiállítás megvalósítására és a műtárgyak egy helyen való tárolására.
A XII. kerület alpolgármesterétől megtudtuk: a terv annyira konkrét, hogy akár már néhány héten belül kiírhatják a kivitelezési pályázatot. Váczi János megjegyezte: talán a két évet sem kell kivárni, hogy az épületet újból használatba vehessék, de – műemlékről lévén szó – óvatosan kell eljárniuk. Ezzel magyarázta azt is, miért nem szeretné megbecsülni a rekonstrukció költségeit.
Az elképzelés szerint nemcsak a helytörténeti gyűjtemény kaphatna otthont az épületben, szívesen látnának ott rendezvényeket vagy egy kávézót, mivel a reménybeli bérlő(k)nek köszönhetően csökkenhetnének az önkormányzat üzemeltetésre fordítandó költségei. Váczi nem aggódik, hogy a távolság miatt csökkenne a Normafa alsó kapujának is tekinthető új helytörténeti gyűjtemény látogatottsága; a ház a libegő aljánál áll, márpedig még sohasem hallott senkit panaszkodni, hogy nehezen tudja megközelíteni a libegőt.
A régi lóvasúti végállomás Zugligeti út 64-beli épületét a XIX. század végén építették késő historista modorban. A hossztengelyére szimmetrikus épület három részre tagolódik. A város felőli rövid véghomlokzaton kiemelt, félköríves, díszes oromzatokkal körbevett faszerkezetű pavilon áll köríves, lombfűrészelt betétmezőkkel, melyekhez íves, kovácsoltvas korlátos lépcsőkarok vezetnek. Állapota életveszélyes, gyönyörű építészeti részletei lassan elkorhadnak, elfogynak – olvashatjuk a házról Rosch Gábor A Hegyvidék épített öröksége című tavaly megjelent könyvében.