Új dokumentumellátási rendszer a Széchényiben

Az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) szerdán bemutatták a Magyar Országos Közös Katalógus (MOKKA) és a megújuló Országos Dokumentumellátó Rendszer (ODR) fejlesztését, az eredményekről és a kész rendszerről a könyvtár munkatársai tartottak előadást.

Sajó Andrea, az OSZK főigazgatója a program bemutatása alkalmából a könyvtárak új funkcióiról beszélt. Kiemelte, a könyvtárak elsődleges feladata megszüntetni az "információs analfabetizmust", ennek egyik fontos eleme, hogy az intézmények szolgáltatásai megfeleljenek a 21. századi igényeknek. A kicsi szigetekben lévő archívumok, könyvtárak adatbázisainak integrációjával erre lehetőség nyílik. Az igazgató fontos szempontnak nevezte, hogy felhasználóbarátnak kell lennie a könyvtári állomány keresőfelületeinek, valamint a szolgáltatásoknak a látogatók számára is egyszerűen és gyorsan kezelhetőknek kell lenniük.   

Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára nyitó beszédében kiemelte: a legfontosabb szempont a könyvtárak működésének tekintetében, hogy bárki hozzájuthasson az őt érdeklő információkhoz, legyen ez akár papíralapú, vagy elektronikus tartalom. A miniszter hangsúlyozta, fontos a többnyelvű, korszerű és jól propagálható felület, hiszen így lehet a felhasználók számára is valóban hasznos szolgáltatásokat nyújtani.   

Bánkeszi Katalin, az OSZK Könyvtári Intézetének megbízott igazgatója előadásában bemutatta a rendszer fejlesztésének lépéseit. Az új szolgáltatások bevezetésével gördülékenyebbé válik a könyvtárközi kölcsönzés, és lehetőség lesz arra, hogy a látogató egyszerűen és gyorsan keressen az egységes adatbázisban.    
    

A projekt indulásakor 58 ODR-szolgáltató könyvtár teljes dokumentumállományának átlagosan 7,3 százaléka volt található az adattárban. Ennek fő oka, hogy az egyes könyvtárak számítógépes katalógusa csak töredékét tartalmazta a teljes gyűjteményeknek - hangsúlyozta az igazgató. Ezért egy olyan egységes, könnyen kezelhető felületű keresőportál kifejlesztése vált szükségessé, ahol a felhasználó egy lépésben kap információt a keresett témára a különböző forrásokból.
    

Az OSZK egyik legfontosabb feladata a nemzeti bibliográfia gondozása, ezért vállalta fel az Országos Közös Katalógus fejlesztésének irányítását és szakmai koordinálását. A fejlesztéseket a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárral (DEENK) együttműködve valósították meg.
    

A MOKKA adatbázis fejlesztését az OSZK nyertes pályázatából finanszírozták, célja a rendszerben még nem szereplő szolgáltató könyvtárak meglévő számítógépes katalógusállományának ellenőrzése, betöltése és folyamatos működtetése volt.
   

A jelen keretek között fejlesztett ODR szolgáltatás biztosítja, hogy a bővített MOKKA adatbázist más központi szolgáltatásokkal kiegészítve (a folyóirat, cikk, és hálózati elektronikus dokumentumok felé nyitva) teljessé tegye a Magyarországon fellelhető és információszolgáltatásba bevonható dokumentumok körét. Így az eddig több menetben végrehajtott dokumentum- és lelőhelykereséseket egy lépcsőben, egy közös keresőfelületen végezhesse el a felhasználó, és innen indíthassa a megrendelését az Országos Dokumentum-ellátási Rendszeren belül a saját könyvtárából hiányzó dokumentumokra.
   

 Ez a szolgáltatás az ODR portálon kialakított kérésindító felületen keresztül lesz elérhető a könyvtárak és az egyéni felhasználók számára. A keresőhöz kapcsolt ügyfél-azonosító teszi lehetővé a későbbiekben a fizetős másolatszolgáltatás egyéni intézését - hangzott el az előadás során.
   

 További újdonság, hogy a könyvtárközi kölcsönzési rendszer megnyílik a külső felhasználók számára is, akik regisztráció után maguk is kezdeményezhetnek kéréseket annak a könyvtárnak közvetítésével, amelynek a kérelmező a beiratkozott olvasója.
    

A megvalósult projekt új, modern infrastrukturális alapokra helyezi a szolgáltatást és lehetőséget ad a rendszerben résztvevő könyvtárak körének dinamikus bővítésére - emelte ki Sajó Andrea.
    

A kialakított új keretrendszer adatokkal való feltöltése folyamatos. Jelenleg 54 könyvtárból érkeznek bibliográfiai és állományadatok és 1400 könyvtár regisztrált a könyvtárközi kölcsönzésben való részvételre. A közös katalógus- és lelőhely-adatbázis 4 millió könyv, folyóirat, hangfelvétel, film és térkép bibliográfiai adatait tartalmazza, 1,9 millió folyóiratkötet és 8,4 millió egyéb dokumentumpéldány lelőhely-információival. Az adatbázis kereshetőségét 3,3 millió egységesített szerzői név és tárgyszó segít.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.