Wilhelm Droste nem kér jelenlegi magyar kultúrpolitikából
Nyár végén lejár a berlini Collegium Hungaricum igazgatója, Can Togay megbízatása, szeptember 1-jétől az isztambuli magyar intézetet fogja vezetni. A berlini igazgatói poszt betöltésére a napokban írja ki a Balassi Intézet a pályázatot. Sokáig azonban kétséges volt, lesz-e pályázat, vagy egyszerű kinevezéssel töltik be a helyet. A múlt héten, az Index kérdésére kiderült: megpályáztatják a stallumot.
Szép feladat lenne szellemi élettel megtölteni Reviczky Zsolt |
Can Togay 2008 januárja óta töltötte be berlini megbízatását. Kinevezésekor tizenöt pályázó közül választotta ki Hiller István akkori kulturális miniszter. A pályázók egyike az a Wilhelm Droste volt, akit most Togay egyik lehetséges utódjaként emlegetnek.
Wilhelm Droste, az ELTE Germanisztikai Tanszékének oktatója a 90-es években a Dürer kávézó, a Goethe Intézet mellett működő Andrássy úti Eckermann kávéház, majd ennek Ráday utcai utódja alapításával, valamint a magyar irodalom s főleg Ady Endre művészete iránti elkötelezettségével vált ismertté. Alapítója és főszerkesztője a Drei Raben (Három Holló) című irodalmi folyóiratnak, amely tematikus számaival német nyelvterületen (Ausztriában, Svájcban és Németországban) népszerűsíti a magyar kultúrát.
Megkérdeztük, kíván-e ismét pályázni a berlini posztra. Bármilyen fájdalmas is ez számára, mondta, a magyar kultúrpolitika közelmúltbeli alakulása nem teszi sem értékrendjével, sem minőségérzékével összeegyeztethetővé, hogy ismét megpályázza ezt a posztot. Most inkább egy újabb budapesti hely létrehozásába fekteti energiáját. Különben szép és vonzó feladat volna Berlinben, a Humboldt Egyetem és a Gorkij Színház közvetlen szomszédságában álló neo-Bauhaus-palotát, Can Togay munkáját folytatva, szellemi élettel megtölteni, mondja Wilhelm Droste. A még mindig nem igazán kihasznált földszinti gasztronómiai térbe egy valódi kávéházat képzel, Duna-térségi konyhával, friss magyar és nemzetközi sajtóval, sok kis rendezvénnyel, ami fontossá válhatna annak a rengeteg fiatal magyarnak, aki Berlinbe költözött, de a berlini értelmiségnek is. Egy kis szigeten fel lehetne mutatni valamiféle magyar egységet, amely a politikában minden oldalról az értelmét vesztette, ez lehetne a nehéz és izgalmas fő feladat.
Úgy hírlik, ha pályázik, esélyes lehet a posztra Kopek Gábor, a Moholy Művészeti Egyetem (Mome) rektora. A fotó- és médiaművész rektor Lipcsében szerezte diplomáját, és több németországi akadémián is tanított vendégprofesszorként, erős a kötődése a német nyelvterülethez és a német kultúrához. A nyáron lejáró rektori megbízatása sikeres volt, két ciklust töltött az intézmény élén, s ezalatt modernizálta az iparművészeti képzés struktúráját. Tovább erősítheti berlini kinevezésének esélyeit, hogy a Balassi Intézet jelenlegi vezetője, Hatos Pál 2006 és 2010 között a Mome kancelláriáját vezette, vagyis a rektor közeli munkatársa volt.
Megkérdeztük Hatos Pált is, miért döntöttek végül a pályáztatás mellett, s milyen szerepe van személy szerint a győztes kiválasztásában. Válaszában azt írja: „A pályázat mellett Berlin esetében praktikus érvek szólnak, hasznosnak találjuk minél több alkalmas személy és koncepció megismerését, személyi kombinációkat pedig éppen a pályázati eljárás miatt nem kommentálunk.”
A Balassi Intézet igazgatója egyébként ajánlást tesz a miniszternek a győztes pályázó személyére, akit e javaslat vagy más megfontolás alapján a külgazdasági és külügyminiszter, Navracsics Tibor nevez majd ki.