Török film kapta a fődíjat a Cinefesten
A Mustang egy észak-törökországi faluban játszódik, ahol öt nővér ártatlanul játszik a fiúkkal, de valakik szerint ez a játék messze nem ártatlan. A botrány váratlan következményekkel jár: a családi otthon börtönné változik, az iskola helyett jönnek a háztartásvezetésről szóló leckék és kezdik előkészíteni a házasságokat. Az öt szabadságvágyó nővér keresi a rájuk kényszerített sorsból való kiutat. A film két díjat is kapott a cannes-i filmfesztiválon.
A Zukor Adolfról elnevezett nagydíjjal és a közönségdíjjal is elismert Tangerine Los Angeles szubkultúráit mutatja be. Sean Baker filmjének különlegessége, hogy egy iPhone 5-tel forgatták.
A nemzetközi filmkritikusok díját, a FIPRESCI díjat Radu Jude Aferim! című filmje kapta, amely 1835-ben játszódik Kelet-Európában, egy fekete-fehér balkán western, amely az idei Berlinalén Ezüst Medve díjat kapott.
A Médiatanács által felajánlott Dargay Attila-díjat Kreif Zsuzsanna és Zétényi Borbála Limbo-Limbo Travel című alkotásának ítélték oda, a legjobb dokumentumfilm Hanna Polak Valami jobbra várva című mozgóképe lett. Ugyancsak a Médiatanács ajánlotta fel a legjobb kisjáték- és kísérleti filmnek járó díjat, amelyet a Hamy Ramezan és Rungano Nyoni rendezte Figyeljenek! kapott.
A Nemzetközi Ökumenikus Zsűri Karl Markovics alkotását, a Superweltet díjazta, emellett különdíjat ítélt oda Tudor Giorgiu Why me? című filmjének. Az Artmozik Nemzetközi Szövetségének díját az afrikai menekültek kálváriáját bemutató, Jonas Carpignano rendezte Mediterranea kapta.
A világ filmművészetéből friss és színvonalas válogatást kínáló 12. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon idén több mint 10 országból összesen 19 nagyjátékfilm versenyzett, a fesztivál életműdíját a legendás olasz filmdíva, Claudia Cardinale vehette át a múlt pénteki megnyitón.