Tárlat: 56 'kegyetlen és szívbemarkoló valósága' Kecskeméten
Bencsik Orsolya tájékoztatása szerint a szabadságharc évfordulója alkalmából Máday Norbert helyi magángyűjteményének anyagát bemutató kiállítás segítségével bepillanthatnak az érdeklődők az előzmények, az 1950-es évek világába, majd a forradalom napjaiba.
Emlékeztetett: 1956 októberének eufóriája, majd a kétségbeesett küzdelem mindössze 13 napig tartott. E rövid időszak kevés tárgyi emléke hatalmas veszteségeket szenvedett a megtorlások alatt. A diktatúra még az emlékét is ki akarta törölni ezeknek a tiszta, felemelő pillanatoknak - fogalmazott a programszervező.
Hangsúlyozta: a kiállításon látható emlékanyag unikális, egyedi, a múzeumlátogatók számára ismeretlen. A tárlat nagy hangsúlyt helyez egy kevéssé feldolgozott témára: az emigrációra, hiszen közel kétszázezer ember hagyta el az országot a forradalom után. Az ő sorsuk, menekülésük históriája sokáig szinte teljesen ismeretlen volt a magyar közönség számára, ám a külföldről hazakerült, megdöbbentő és elgondolkodtató fotók és tárgyak most hiteles képet festenek a történelem e fontos szeletéről - tette hozzá.
A közszemlére tett képanyagról szólva kiemelte: a kegyetlen és szívbemarkoló valóság ábrázolása, a kisgyermekkel menekülő édesanya, a szüleitől elszakított és rájuk évek múltán idegenként tekintő gyermek, vagy éppen a menekülttáborban elalvás előtt imádkozó kislány mind-mind rendkívüli hatású dokumentum.
Jelezte: a tárlat tervezése során az egyént, az embert állították a középpontba, mivel csak személyes élethelyzetek bemutatásán keresztül válik igazán átélhetővé mindannyiunk számára ez a korszak. Rámutatott: a december 15-ig látogatható tárlat tanúsága szerint 1956 magyar szabadságharca annak vérbefojtása ellenére is sikeresnek és dicsőségesnek bizonyult, szellemisége a mai napig tanít és útmutatást ad a felnövekvő nemzedékeknek.