Az egyik legsúlyosabb egészségi probléma az antibiotikumoknak ellenálló, úgynevezett rezisztens mikrobák gyors terjedése. Az idei Bolyai-díjas szegedi Pál Csaba e jelenség titkait kutatja, míg a tegnap Gran Prize díjjal elismert Noszticzius Zoltán kémikus már hatóanyagot is előállított.
Brillíroztak a magyar vegyészek
Harmadik alkalommal adta át a Magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamara (SCCH) az emberi életminőséget javító szellemi teljesítményeket elismerő Gran Prize díját. Az idei díjazott, a Műegyetemen dolgozó Noszticzius Zoltán egy kétszáz éve ismert molekula, a klór-dioxid különleges tulajdonságát fedezte fel. A különlegesség: a molekula szelektíven hat aszerint, hogy milyen méretű a vele kapcsolatba kerülő élő szervezet.
A Széchenyi-díjas Noszticzius Zoltán a Föld legégetőbb kihívásaira válaszoló kiemelkedő megoldásoknak járó svéd díjat is megkapta Móricz-Sabján Simon |
A klór-dioxid zöldessárga, vízben és vizes oldatokban jól oldódó gáz. Noszticzius Zoltán és munkatársai arra jöttek rá, hogy a klór-dioxid-oldatok a másodperc ezred része alatt elpusztítják a baktériumokat, gombákat és vírusokat, de ugyanezen oldatok az emberre nem veszélyesek. A megoldás a méret: a baktériumok jellemző mérete az ezred milliméter, míg a többsejtű élőlények, mint az ember is, ennél sok nagyságrenddel nagyobbak.
Egy viszonylag híg klór-dioxid-oldatnak az egy baktérium elpusztításához mindössze néhány ezred másodpercre van szüksége, az emberi bőrszövet vagy a nyálkahártya százszor nagyobb sejtjeiben azonban lényegesen hosszabb idő, percek alatt tud csak kárt tenni. Ha klórdioxid-oldatot egy fertőzött seb felületére juttatunk, az anyag a felszíni baktériumok elpusztítása után elvileg behatolhat az emberi szövetekbe is (a klór-dioxid ugyanis nemcsak vízben, hanem zsírban is rendkívül jól oldódik, ezért a sejtfal és a sejtmembránok nem jelentenek a számára akadályt). De mégsem károsítja azt, mert az illékony klór-dioxid (tulajdonképpen egy vízben jól oldódó gázról van szó) néhány perc alatt távozik a sebfelületről. A klór-dioxid tehát elpusztítja az apró mikroorganizmusokat, miközben a nagyobb élőlényeknek nem okoz jelentősebb kárt, amennyiben megfelelő klór-dioxid-koncentrációt választunk.
Noszticzius professzor elképzelhetőnek tartja, hogy a klór-dioxid sok területen kiválthatja majd az antibiotikumokat. Illetve az ebolavírussal fertőzött területeken is hatékonyan alkalmazhatják az oldatot, amely már kapható a hazai patikákban is.