Snétberger, a díszpolgár

„Salgótarján Díszpolgára" címben részesítette szülővárosa Snétberger Ferencet. Rajongói csak remélik, hogy nem ismétlődik meg az a fiaskó, amely a megyei díszpolgári címének átvételekor történt.

A megyei jogú város önkormányzatának közgyűlése a huzamos időn át folytatott, kivételesen magas színvonalú gitárművészi tevékenysége elismeréseként tüntette ki a roma származású gitárművészt. Snétberger játéka nagymértékben hozzájárult Salgótarján nemzetközi elismertetéséhez, jó hírnevének öregbítéséhez - hangzott el a Magyar Kultúra Napja, s egyben Salgótarján várossá nyilvánításának 88. évfordulója kapcsán rendezett péntek esti rendezvényen.

Snétberger Ferenc koncertjei, illetve külföldi fellépése miatt nem tudott részt venni az ünnepségen. A díját így egy későbbi időpontban veszi majd át.

Rajongói csak remélik, hogy nem ismétlődik meg az a fiaskó, amely a megyei díszpolgári címének átvételekor történt: Snétberger 2002-ben kapta meg a megyei közgyűléstől a Nógrád Megye Díszpolgára címet, az akkor augusztus 20-án rendezett ünnepségen azonban szintén nem tudott részt venni, de jelezte, a kitüntetést örömmel fogadja.

Amikor néhány hónappal később Budapesten járt, szállodai szobájából telefonált, hogy megérkezett. A megyei önkormányzat Budapestre küldette a díszpolgári címről szóló oklevelet és az ezzel járó emlékplakettet, amit végül a később Liszt Ferenc-díjjal kitüntetett, Németországban élő gitárművész a szállodai portástól vehetett át.

A gitárművész és zeneszerző egy zenész család tagjaként 1957-ben Salgótarjánban született. Már gyermekkorában édesapja volt a példaképe, aki szintén gitározott. Snétberger klasszikus zenét és jazzgitárt tanult. Ma főként improvizációs művészetének és műfajokat átlépő játékának köszönhetően ismert.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Repertoárját hazájának roma hagyományai, a brazil zene és a flamenco épp úgy inspirálja, mint a klasszikus gitár és a jazz. Számos szólóalbuma jelent meg, és több albumon működik közre partnerként. Végigkoncertezte Európát, fellépett Japánban, Koreában, Indiában és az USA-ban. 1995-ben, a holokauszt 50. évfordulójára komponálta „IN MEMORY OF MY PEOPLE" (Népem emlékére) című, gitárra és nagyzenekarra írt művét, melyet népének ajánlott.

A darab, melyet a hagyományos roma dallamok ihlettek, erőteljes véleménynyilvánítás az emberi szenvedés ellen. Kamarazenekari kísérettel maga a komponista mutatta be Magyarországon, Olaszországban és Németországban, valamint 2007-ben, a Nemzetközi Holokauszt-emléknap alkalmából, az Egyesült Nemzetek New York-i székházában. Szólistaként előadta Luciano Berio Sequenza XI (szólógitárra) című szerzeményét, zenekarral pedig Vivaldi, Rodrigo és John McLaughlin műveit interpretálta. Snétberger írt kísérőzenét filmhez és színdarabhoz. (Wikipédia)

 

Snétberger Ferenc
Snétberger Ferenc
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.