Schmitti trükkel távolítanák el Alföldit
2012. november 14-én lezárult a pályázat a Nemzeti Színház főigazgatói posztjára, a határidőig négy pályázat érkezett: a posztra pályázott a színház jelenlegi igazgatója, Alföldi Róbert, a Debreceni Csokonai Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila, valamint Szennyai Mária színésznő és Hidvégi Miklós színész-rendező is.
A határidő lejártának másnapján Alföldi Róbert a teátrum honlapján tette közzé pályázatát: a 332 oldalas dokumentum első felében a pályázat tartalmi része olvasható, míg a második felében több mint 160 támogatói nyilatkozat olvasható: hazai és határon túli, nemzetközi színházi és társművészeti intézmények vezetői, művészek, pedagógusok biztosítják támogatásukról a Nemzeti Színház jelenlegi főigazgatóját.
Vidnyánszky Attila és a másik két jelölt pályázata azóta sem olvasható nyilvánosan.
Kilenctagú szakmai bizottság értékeli a Nemzeti Színház vezetői állására beadott pályázatokat – közölte múlt hét csütörtökön az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős államtitkársága. A testületben helyet kapott Kerényi Imre rendező, Nagy Viktor rendező, Szigethy Gábor színháztörténész és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház megbízott főigazgatója. A munkavállalókat Törőcsik Mari, a nemzet színésze, a Színházi Dolgozók Szakszervezetét pedig Konrád Antal színművész képviseli. Rajtuk kívül a miniszter jelöltjeként Révész Mária miniszteri főtanácsadó, a munkáltatói jogkör gyakorlójának képviseletében pedig az Emmi két szakreferense vesz részt a testület munkájában.
A bizottságnak a pályázatok beérkezésétől számított 30 napon belül, december 14-ig kell értékelnie a munkákat. Azt követően a miniszternek további 30 napja lesz a döntésre. L. Simon László kultúráért felelős államtitkár azt MTI-nek azt mondta, azt szeretné, „ha minél hamarabb döntés lenne” .
Hűséges pártkatonák és lekötelezettek döntenek
Húsz évvel ezelőtt Schmitt Pál MOB-elnök kiváló minősítéssel védte meg az azóta plágiumnak bizonyult, formai hibáktól hemzsegő kisdoktoriját a Testnevelési Főiskolán. A kínosabbnál kínosabb részletek és magyarázkodások tengerében talán sokak figyelmét elkerülte, hogy Schmitt védésével egy időben két opponense, valamint a védési bizottság két tagja, köztük az akkori rektor is tagja volt a MOB-nak, lényegében tehát Schmitt Pár beosztottjai voltak.
Az Alföldi Újra blog írásából kiderült, ami eddig is világos volt – noha a jelenlegi igazgatót szakmai körökből és a színházlátogatók közül is rengetegen támogatják –, minden létező dolgot, a jogszerűség látszatát keltve is meg fognak próbálni, hogy elkerüljék Alföldi újraválasztását. A bírálókat (legalábbis kilencből négyet biztosan) épp a legnagyobb rivális, Vidnyánszky Attila nevezi ki – állítják a cikkben.
Vidnyánszky színháza vezetésén túl ugyanis elnöke a jobboldali színházakat tömörítő Magyar Teátrumi Társaságnak (MTT), amely nemrég tulajdonrészt szerzett a legnagyobb magyar színházi fesztiválban, a POSzT-ban. Továbbá ő a Kaposvári Egyetem Színházi Intézetének vezetője, valamint osztályfőnöke is, ezen felül pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kijelölt Színházművészeti Bizottság elnökeként minden fontos színházi döntésben övé az utolsó szó.
A Nemzeti Színház vezérigazgatói pályázatának elbírálói közül kettő a kormányhoz feltétlen lojális pártkatona, Ókovács és Kerényi, akik közül Kerényi bizonyos szempontból Vidnyánszky lekötelezettjének is tekinthető, ugyanis a Magyar Teátrumi Társaság delegáltja volt a zsűriben az idei POSZT-on. Szigethy Gábor színháztörténész szintén hasonló cipőben jár: őt is a Vidnyánszky vezette MTT jelölte POSZT-válogatónak, illetve zsűritagnak.
Fekete Péter jelenleg főszerkesztője a Magyar Teátrumnak, a Magyar Teátrumi Társaság kiadványának, melynek legutóbbi száma Ki lesz a fa alatt a Nemzetiben? főcímmel jelent meg. A bizottság által ötödiknek kijelölt Vasváry Csaba – aki amúgy az MTT egyik alelnöke – a jobboldali médiabirodalommal rendelkező nagyvállalkozó, Széles Gábor vejeként ült be a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója székébe – írja az Alföldi újra blog. Vasvárit később felmentették, értsd kirúgták. Erről éppen a fehérvári önkormányzat fideszes többsége döntött.
Szintén fideszes városvezetés döntött Nagy Viktor leváltásáról is, ő 2011 tavaszáig igazgatta a Győri Nemzeti Színházat. Nagy amúgy Vidnyánszky másik alelnöke az MTT-ben.
És hogy ki maradt még? A Minisztérium három embert jelölt még a bizottságba, közülük kettő ismeretlen, csak a miniszter által kijelölt miniszteri tanácsadó, Révész Mária neve nyilvános. Révész Mária szintén a POSzT-on át kapcsolódik Vidnyánszkyhoz. Révészt a színházi találkozót szervező nonprofit kft. élére az amúgy fideszes többségű pécsi közgyűlés teljesen véletlenül épp azután nevezte ki, hogy a Vidnyánszky által vezetett Magyar Teátrum Társaság tulajdonrészt szerzett a kft.-ben – világít rá az összefüggésekre a blog.
A Színházi Dolgozók Szakszervezetét Konrád Antal színművész, míg a munkavállalókat a kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze képviseli.
A nézők nem nyugszanak bele
A blog Facebook-oldalán felhívást tett közzé. „A sajtóban egyesek úgy próbálják beállítani, hogy mi, a Nemzeti Színház nézői balhéra készülünk. Ez nem igaz. A balhézás a szélsőjobb szokása, nem a miénk. Mi csak kiállunk Alföldi Róbert mellett, kiállunk amellett a színház mellett amit ő felépített, és kiállunk azért is, hogy ezt ne lehessen csak egy tollvonással lenullázni” – írják. A bejegyzés szerint arra buzdítják a színház nézőit és rajongóit, hogy egy A/4-es papírlapra írják fel – természetesen kreatív módokon – azt a számukra legfontosabb dolgot, amit a Nemzeti Színháztól kaptak az elmúlt öt évben. A lapokat ezután felragaszthatják a teátrum üvegajtajára, és ha azok beteltek, akkor belül az üvegekre is. Az oldal üzemeltetőitől a Népszabadság Online megtudta, a színház vezetése beleegyezett a kezdeményezésbe.
A csoport ezenkívül petíciót is indított Támogasd, hogy Alföldi Róbert maradjon a Nemzeti Színház igazgatója! címmel, amit eddig 594-en írtak alá.