Robert Redford Budapesten
Ahol ugyanis beszélgetünk, az épp a művész egykori házának a helye. A budai Duna-partnak ezen a részén, a mai Bem rakpart 11.-ben állt a háború előtt a Hubay-ház, elegánsabb homlokzatával a partra nézve, a másikkal a Fő utcára. A háború végén a dunai szárnya bombát kapott, s ott a nyolcvanas évekig egy foghíjtelek tátongott. Ezen épült fel 1990-re, a túlépítésről szóló vitáktól kísérve a Victoria Szálló.
A régi Hubay-ház épen maradt részébe már a háború után lakókat költöztettek. A híres fehér szalont, a hajdani zenetermet, amely szinte sértetlenül vészelte át a bombázást, irodává alakították. Ez enyhén szólva méltatlan volt ahhoz a teremhez, ahol évtizedeken át a világ leghíresebb zenészei fordultak meg: az operaénekes Gigli, a zongorista Edwin Fischer, a hegedű nagyságai közül Heifetz és Menuhin, a zeneszerzők táborából Richard Strauss és Mascagni. S ahonnan a két háború között a rádió rendszeresen közvetített házikoncerteket. A háznak, s benne a szalonnak olyan rangja volt, hogy állítólag még az itt járó villamos sínjét is arrébb fektették: legyen hely parkolni az ide rendszeresen műélvezetre járó főrangúaknak.
Hubay híres zeneterme tehát iroda lett. A sarokban a herendi cserépkályha, a díszes faburkolat, s a néhány nagy méretű, Róth Miksa-féle ólomüveg ablak végül is pazar irodai körülményeket biztosított. Az évtizedek alatt persze a díszek erősen megkoptak, megritkultak a stukkók, eltűnt a négyzetmintás parketta.
Pálmaiéknak az a régi vágyuk, hogy megvehessék a zeneszobát a hozzá tartozó kis zöld szalonnal és a fából faragott lépcsőházzal, végül is 2007 karácsonyán teljesült. Szinte azonnal meg is kezdték a felújítást, amelyet Simon Zsolt belsőépítész tervezett. Az utolsó megmaradt parkettadarab alapján az eredetivel megegyezőt gyártattak az egész terembe. A mintául szolgáló egy szem eredetit pedig bekereteztették, s emlékül kiakasztották az előtérben. Helyreállíttatták a stukkókat, rejtett világítást szereltettek a színes üvegablakok tábláiba, festményeket és bútorokat vásároltak. Megnyitották a régi bejáratot is a rakpart felől, a szállodán át, mert az utóbbi évtizedekben csak a belső udvarról lehetett a hajdani muzsikatermet megközelíteni. Mindez 2008 nyarára elkészült, s azóta a teremben újra rendeznek koncerteket.
Sőt a Hubayak is vissza-visszalátogatnak, az egyik unoka, Rosanne Belgiumból, a másik, László Portugáliából. Talán egyszer majd egy alkalomra visszatér a mester fehér Bösendorfere és Stradivarija is. Előbbit jelenleg a budapesti amerikai nagykövet használja, az utóbbit a Berlini Filharmonikusok.