Megújult Rádayék márványistállója
A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága jelenleg 43 jeles műemlékegyüttesért felelős az ország egész területén. Mellesleg a legnagyobb kulturális projektgazda, eddig megnyert 14 projektjének összértéke megközelíti a 10 milliárd forintot. A 14 fejlesztési programból 2011-ben lezárásra került 2, idén pedig 3 befejezésére kerül sor.
Május 26-án, szombaton adták át a péceli Ráday-kastély megújult márványistállóját, melyet egy Pécel városával közös uniós projekt részeként állítottak helyre. Az épületet Ráday I. Gedeon (1713–1792) idején, az 1760-as évek végén emelték, más gazdasági melléképületekkel együtt. A Mayerhoffer-építészdinasztia tervezte kastély istállójáról korabeli leírás is fennmaradt, eszerint: „Ezen épületben vagynak két szakaszban osztatott ló istállók. Az egyik szakasz ismér két istállóra van osztva. Mind a kettő bolthajtásra épült s mint egy 18 lóra való és mind a kettőnek a vígiben takarmánynak és cselédnek való kamrátskák is vagynak, azok is bolthajtásra, ezek leg inkább vendégek szükségére szolgálnak. A másik szakasz [ez a központi tér] áll tsak egy istállóból, mellyben a két oldalon 18 s több ló is el fér. Hasonlóképpen bolthajtásra van, de itt már a középfal helyett a bolthajtást tartyák két sorban álló faragott kőből való oszlopok…”
Érdekesség, hogy a kilencosztatú központi tér boltozatokat tartó hevederívein a falkutatás rózsaszínű díszítőfestést is feltárt, s a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága ezt a helyreállítás során rekonstruálta is. A többi külső és belső falfelület visszakapta az eredeti egyszerű, gazdasági épülethez illő fehér színét, amelyhez a kastély borházán megmaradt barokk meszelés biztosította a mintát. A ma látható „végeredmény” így részleteiben is közelebb áll az eredeti, 18. századi állapothoz, mint a felújítás előtt. A megújult központi, oszlopos tér, az attól délre fekvő nyugati dongaboltozatos tér, illetve az északi dongaboltozatos átjáró a kastély egyik kiállítótere lesz, ezenkívül ajándéküzlet, tárolóhelyiségek és mosdók is helyet kaptak az épületben.
A projektzáró ünnepség május 26-án volt a projekt keretében megszépült péceli városközpont átadásával, majd a márványistállóban megnyílt az első kiállítás, Karsai Zsigmond tárlata. Az Erdélyből 1942-ben áttelepült, tavaly elhunyt Karsai Zsigmond Pécelen élt, és a népművészet mestereként generációkat tanított magyar táncokra. Kevéssé ismert, hogy festőművész szakot is végzett, s képei számos kiállításon szerepeltek.