POSZT: Válogatott tizenkettő
Többek között Ascher Tamás, Gothár Péter, Mundruczó Kornél, Jeles András, Kiss Csaba, Vidnyánszky Attila rendezte előadások szerepelnek a dramaturg Solténszky Tibor és az író-rendező-színháztörténész Szigethy Gábor válogatta idei versenyprogramban. A korábbiakkal ellentetétben, egy válogatót jelölt a Magyar Színházi Társaság (Solténszky) és egyet a Magyar Teátrumi Társaság (Szigethy). A két szervezet Pécs városával együtt tulajdonolja a POSZT-ot működtető kft-t; elvárásuk mindössze annyi volt, hogy az elmúlt évad terméséből válogatott hat nagyszínpadi és hat kamara- vagy stúdióelőadás beférjen a Pécsi Nemzeti Színház valamelyik játszóhelyére. Mint kiderült, Szigethy Gábor 59 társulat 143 előadását, Solténszky 67 társulat 131 előadását látta, és egyeztetési okokból felvételről megtekintettek még jó néhányat.
A meghívottak listája nem sokban különbözik a korábbiaktól. Korábban is előfordult már, hogy nem szerepelt a versenyben valamelyik neves kőszínház, mint például az idén a budapesti Katona József vagy a Radnóti. A kultúrpolitikai viszályok dacára beválogatták a Nemzeti Színház egyik produkcióját, az Amphitryon, Alföldi Róberttel az egyik főszerepben. Az Örkény Színház 2012-ben a János királlyal szerepelt, az idén az Ascher Tamás rendezte Peer Gyntöt invitálták. Tavaly is versenyzett A vágy villamosa című produkció, igaz, azt Zsótér Sándor állította színpadra a Radnótiban, főszereplője, Kováts Adél a legjobb női főszerepért járó elismerést vihette haza. Az ideit Kiss Csaba a Miskolci Nemzeti Színházban állította színpadra.
Tavaly a legjobb rendezés, a legjobb női mellékszereplő, a legjobb jelmez és a közönségzsűri díját kapta a szombathelyi produkció, a Szentivánéji álom, az idén is hívnak Szombathelyről, méghozzá a Jeles András rendezte Dosztojevszkij-darabot, A félkegyelműt. A legjobb előadás díját 2012-ben Székely Csaba trilógiájának első része, a Bányavirág kapta a Yorick Stúdió, Marosvásárhely – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat előadásában. A második részt, a Bányavakságot – ugyancsak ezekkel a társulatokkal – Sebestyén Aba rendezte, és bekerült a mostani versenyprogramba. A Vígszínház Brecht művével, a Jóembert keresünk cíművel érkezik, amelynek főszereplője, Eszenyi Enikő. A debreceni Csokonai Színház Feydau-darabbal, a Bolha a fülbe cíművel látható majd, Vidnyánszky Attila rendezésében.
A Picassó kalandjait majd’ tíz éve már megrendezte a Pesti Színházban Méhes László, most a Pécsi Nemzeti Színházban állította színpadra, és ezzel be is került a válogatásba. A Vaknyugat című mű két helyen is megy most, a Bérczes László rendezte kaposvári-produkció látható majd júniusban, Pécsett. Még egy vidéki előadás vesz részt a megmérettetésben: a Színésznők, amelyet Sztarenki Pál rendezett a zalaegerszegi színháznak, valamint egy határon túli: a komáromi III. Richárd.
Az idei válogatás kapcsán valószínűleg abból sem lesz botrány – a tavalyival ellentétben – , hogy ne került volna független színházi előadás a versenybe. A struktúrán kívüli szcénát a Mundruczó Kornél rendezte Szégyen képviseli, amelyet a Trafóban mutatott be a Proton Színház. A válogatók elmondták, az off programba több független előadást ajánlanak majd a válogatóknak.
A sajtótájékoztatón bemutatták a jövő évi válogatókat is: Császár Angela színművészt és Sándor L. István színházi kritikust.