Nahát, a valóságshow-n túl is van szórakoztatás

A nagy médiakatyvaszban tocsogva, tévékritikusunk, Murányi András arra lett figyelmes, hogy bővített mondatok is elhangzanak az MTV Hogy volt?! című műsora alatt.. A műsor megannyi rutinos színészt, rendezőt, televízióst, filmest vonultat fel, ám a beszélgetésekből nem csak az kerekedik ki, hogy régen jaj, de jó volt, mert az ráadásul nem is igaz, hanem inkább az: a jövőbeni szórakoztatásnak sem kellene fingásokban kimerülnie.

Csodálkozhatunk-e azon, hogy a nézettségi listákon a szofisztikáltabb mondanivalót alig tartalmazó műsorok tarolnak; nem csodálkozhatunk. És azért nem, mert a kimutatásokból tudjuk, hogy az emberek túlnyomó többségének (úgy hetven százalékának) ma a tévénézés jelenti az úgynevezett kultúrafogyasztást, ebbéli tevékenységében pedig Barátok köztöt és harmadosztályú amerikai filmet (stb.) néz a legszívesebben.

MTV, Hogy volt?, televízió,

Hogy ez miért alakult így és jól van-e így, abba ne menjünk bele, annál kevésbé, mert a kereskedelmi televíziók csak azt teszik, amiért létrejöttek - a zsigeri emóciókra jobban ható műsorokat sugároznak nagy nézettség reményé­ben -, míg a közszolgálati csatornák nem látják el azokat a funkciókat, amelyek boldogabb társadalmakban a feladatukul adódnának. Illetve ez ebben a formában nem igaz, mivel a Duna TV-n (szegények...) például pompás színházi közvetítések mennek, csak nulla érdeklődővel, miként a Magyar Televízió értelmesebb produkcióit sem figyelik mások, mint a készítők családtagjai.

Konklúzió 1. valóban adhatnának több korszerűbb, frissebb, jobb kulturális műsort, de akkor sem biztos, hogy az érdeklődés hirtelen megváltozna, mivel manapság csupán a tömegszórakozásra és -szórakoztatásra van jelentős kereslet, és egyre szűkebb az a réteg, amelyik másféle kikapcsolódásra vágyik; 2.: az alanyi jogon szimplifikált és mesterségesen is hülyített tömeg nem feltétlenül csak azért nézi Évi, Jancsi és Boldizsár orrszőrtelenítését premier plánban, mert nincs más, hanem azért is, mert mind kevesebb érkezése/pénze van, mondjuk, színházra. Mindazonáltal az átlagműveltségi szint fölötti szórakoztatás tévébeli megjelenítése nem kizárólag bankómennyiség kérdése (mint amire közszolgálatilag hivatkoznak): elég lenne néhány ötlet is.

Mindez amúgy az MTV Hogy volt?! című műsora alatt tűnt fel: a nagy médiakatyvaszban tocsogva egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy itt bővített mondatok is elhangzanak.

A hét végéken vetített, Sugár Ágnes, Radványi Dorottya és Gaskó Balázs által moderált adások gerincét így is a köztévé archívumából előbányászott parádés filmrészletek, jelenetek adják (Sinkovits Imre dobozol, Őze Lajos royal flush-sel ver négy ászt, Ruttkai Éva vádlottként védi magát), ám a készítők túllépnek a „levetítjük a háromnővéres jelenetet, aztán hümmögünk" tematikán, amely az utóbbi időben nem áll messze az MTV-től. (Törzsnézői speciel éppen a múltidézést preferálják: a kereskedelmi tévék által letarolt nézettségi listán hosszabban csak az Üdítő című visszaemlékezés ragadt meg.)

A Hogy volt?! megannyi rutinos vendéget, színészt, rendezőt, televízióst, filmest vonultat fel, ám a nagy, higgadt beszélgetésekből nem csak az kerekedik ki, hogy régen jaj, de jó volt, mert az ráadásul nem is igaz, hanem inkább az, hogy a jövőbeni szórakoztatásnak sem kellene fingásokban kimerülnie. Egy-egy film, alakítás időtállóbb, mélyebb, nem utolsósorban a világhoz való viszonyunkat tekintve kvázi hasznosabb élményt ad (stb.), s ettől még pöröghet nyugodtan a ValóVilág: a lényeg a pillanatnyilag „elnyomás" alatt álló alternatíva markánsabb megjelenítése volna.

Hogy azért 30 év múlva is legyen mire emlékezni. Már az addigra miniszterelnökké előlépő Alekoszon túl, persze.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.