Okirat-hamisítással gyanúsítják a világ leghíresebb címlaplányát
A világhírű címlap egy kiállításon. Mona Lisa és a sötét oldal Tim Wimborne / Reuters |
Az AFP riportere ellátogatott abba a szegénynegyedbe, amelyet Gula lakcímként adott meg a kérelmében. Az ott lakók elmesélték, hogy hónapokkal korábban valóban ott élt a nő a helyi pékségben dolgozó férjével együtt.
Az üggyel foglalkozó rendőrtiszt kijelentette, hogy a nő minden iratát hamisnak találták, amelyeket Sharbat Bibi, valamint két fia, Rauf és Wali Khan egyazon napon nyújtott be a hatóságokhoz. Az is kiderült, hogy a nő és a két férfi semmilyen rokonságban nem állnak egymással.
Az átható zöld tekintetű Gulát 12 éves korában ismerte meg az egész világ, amikor 1985 júniusában címlapjára tette az amerikai National Geographic magazin. A fotós, Steve McCurry a Nasir Bagh menekülttáborban készítette a portrét. A kép, amelyen a tengerzöld szemű lány, a fejét lazán körültekert vörös kendőben egyenesen a kamerába néz, egyszerre lett szimbóluma a 80-as évek afgán konfliktusának és az egész világon súlyos humanitárius vészhelyzeteket eredményező menekültproblémának.
A fotózáskor még ismeretlen nevű, pastu lány szüleit a Wikipédia szerint a szovjet bombázás ölte meg. A címlap sikerét követően McCurry tizenhét évig kutatott a lány után, mire 2002-ben újra rátalált. Gula akkor látta életében először a világhírű fényképet, amely miatt Leonardo de Vinci Mona Lisájához is hasonlították már.