Ők kapták a zeneművészeti Junior Primát
A fiatal tehetségeket a zeneművészeti Junior Prima Díj társalapítója, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója, Csiba Péter és Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, a zsűri elnöke méltatta a Müpa Üvegtermében megrendezett ünnepélyes díjátadón.
"Most nyolcadik alkalommal adjuk át a díjakat, és eddig hetven zenészt, illetve formációt jutalmaztunk. Meggyőződésünk, hogy az országunkon belül érték, az nemzetköz színtéren is az. A tehetség támogatása a legjobb befektetés, ami biztosan megtérül a jövőben, mert a tehetségek mozgásba hozzák és működtetik a tudományt, a kultúrát és a gazdaságot" - mondta Csiba Péter.
Vigh Andrea kiemelte, hogy a Junior Prima Díj komoly erkölcsi elismerés, az azzal járó pénz pedig nélkülözhetetlen támogatás az első szárnypróbálgatásoknál. "Idén is nagyon nehéz volt a 25 jelölt közül kiválasztani a tíz díjazottat, mindenki megérdemelte volna az elismerést. A díjazottakat a jövően viszontláthatjuk az MVM által támogatott hangversenysorozatokon is".
Kiss Péter zongoraművész kilencévesen kezdett zongorázni, 2010-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Némethy Attila és Szokolay Balázs tanítványaként, emellett Frankfurtban is tanult. 2011 és 2014 között a Zeneakadémia doktorandusz hallgatója volt. Több hazai és nemzetközi verseny díjazottjaként számos fellépése volt Európa tizenkét országában, valamint az Egyesült Államokban és Indiában is. 2011-ben Artisjus-díjjal jutalmazták, kétszer részesült Fischer Annie-ösztöndíjban.
Kokas Dóra gordonkaművész négyévesen kezdett csellózni Kaposváron, a Zeneakadémián 2016-ban fejezi be tanulmányait mesterszakon, Perényi Miklós osztályában. 2014 óta a londoni Razumovsky Egyetem magánnövendéke, tavaly két díjat is nyert a Budapesti Pablo Casals Nemzetközi Gordonkaversenyen, abban az évben Gundel Művészeti Díjban is részesült. A Kelemen Vonósnégyes alapító tagja, a formációval világszerte fellép.
Kruppa Bálint hegedűművész 11 évesen nyert felvételt a Zeneakadémia különleges tehetséges osztályába, ahol Perényi Eszter irányítása alatt folytatta tanulmányait. Jelenleg a Zeneakadémia mesterképzésének utolsó évét végzi. A 2012-ben alapított Kruppa vonósnégyes primáriusa, számos nemzetközi versenyen részesült díjban, köztük Poznanban, Zágrábban és Szófiában. Idén elnyerte a Fischer Annie-ösztöndíjat, fellépett a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Concert Budapest szólistájaként is.
Mohai Zsófia oboaművész kilencévesen kezdett hangszerén tanulni és már 12 évesen I. díjat nyert egy olaszországi nemzetközi versenyen. Számos további versenydíjak után 2012-ben a legfiatalabb szólistaként lépett fel a Pannon Filharmonikus Zenekar koncertjén. Tavaly a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató műsor középdöntőse volt. Hosszú ideje Kothencz Melinda oboaművész-tanár segíti szakmai fejlődését.
A 20 éves Oláh Krisztián dzsessz-zongora művész jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz-zongora tanszakán Binder Károly növendékeként tanul. Édesapja, Oláh Kálmán dzsessz-zongora művész hatására fordult figyelme a dzsessz felé, az elmúlt években kapott több nemzetközi versenydíj után idén III. helyezett lett a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyén, majd megkapta a Creative Art díjat, amelyet Vukán György alapított. Négy éve működő formációja az Oláh Krisztián Trio.
Pálfalvi Tamás trombitaművész 2009-től a Bard College ösztöndíjasa az Egyesült Államokban, alapdiplomáját 2013-ban szerezte a Zeneakadémián, ahol jelenleg Boldoczki Gábor mesterszakos hallgatója. Tavaly a Fanny Mendelssohn- és a Yamaha-ösztöndíj nyertese, idén jelent meg Agitato című szólólemeze a Berlin Classics kiadónál a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével.
Szabó Marcell zongoraművész nyolcévesen kezdett választott hangszerén játszani, 11 évesen vették fel a Zeneakadémia kivételes tehetségek tagozatára, 18 éves korától az egyetem zongora szakán Kemenes András és Nádor György diákja volt. Jelenleg a Zeneakadémia doktorandusz hallgatója. Több hazai és külföldi verseny díjazottja, tavaly megnyerte a VI. Bartók Béla Nemzetközi Zongoraversenyt.
Szajkó Géza hegedűművész idén májusban szerzett mesterdiplomát a Zeneakadémián. 2000-ben megnyerte a grazi nemzetközi hegedűversenyt, 2008-ban az országos szegedi kamarazene-versenyt, 2013-ban kvartettjével az országos Weiner Leó kamarazene-versenyt. Koncertezett Amerikában, Németországban, Kínában, Mexikóban, Olaszországban és Svájcban is.
Tóth Bálint kürtművész tanára a Zeneakadémián Friedrich Ádám volt. 2010-ben megnyerte a Budafoki Dohnányi Zenekar első kürtre kiírt próbajátékát, később itt szólamvezető lett. 2011-túl a Concerto Budapest szólókürtöse, tagja a Magyar Állami Operaháznak is.
Wettl Mátyás zeneszerző Fekete Gyula növendékeként szerezte meg alapszakos diplomáját a Zeneakadémián 2010-ben, majd az amszterdami konzervatóriumban folytatta tanulmányait, itt szerzett mesterszakos diplomát 2013-ban. 2006-ban megnyerte az Országos Zeneszerzésverseny első díját, tavaly több mint száz jelentkező közül választották ki az idei Young Composers Meetingre, ahol fődíjat kapott. Idén Gaudeamus-díjat is kapott.